REKLAMA

Morawiecki w wywiadzie dla niemieckiego portalu uderzył w Węgrów – „Nie wiem, czy się śmiać, czy płakać”

Morawiecki w wywiadzie dla niemieckiego portalu uderzył w Węgrów – „Nie wiem, czy się śmiać, czy płakać”

W lutym premier Morawiecki udzielił wywiadu dla niemieckiego portalu. Rozmowa została opublikowana tuż po awanturze z nowelizacją ustawy o IPN, dlatego pozostała niezauważona.

REKLAMA

Jesteśmy w Polsce bardzo daleko od sytuacji poważnego naruszenia zasad praworządności. Gdy porównuję sytuację w Polsce, która ma bardzo niski poziom korupcji i kwitnącą demokrację, z sytuacją u naszych przyjaciół z Bułgarii, Rumunii albo Czech – gdzie wszędzie jest pełno korupcji – albo do Węgier, to nie wiem, czy się śmiać, czy płakać – powiedział  w wywiadzie dla portalu „n-tv.de” Mateusz Morawiecki.

Skoro to takie jasne, to dlaczego Unia Europejska tego nie dostrzega? – dopytał jeszcze prowadzący wywiad. – Dobre pytanie – odpowiedział premier. Co ciekawe wywiad był przeprowadzony przez pisarza i reżysera teatralnego związanego z Teatrem Żydowskim w Nowym Jorku, Tuvię Tenenboma.

Większa część rozmowy dotyczyła relacji Polski z Brukselą. Tuvię Tenenboma pytał się o UE w kontekście wprowadzonej przez PiS w zeszłym roku reformy sądownictwa. Pisarz zauważył, że w polskim rządzie istnieje problem komunikacyjny. Zapytał się także Morawieckiego o strategię Polski kiedy Bruksela zagrozi Polsce ograniczeniem dotacji w ramach tzw. horyzontalnej polityki organizacji.

Morawiecki zaznaczył, że reforma sądownictwa nie jest sprzeczna z polską Konstytucją. Dodał także, że prawdą jest stwierdzenie, iż na linii Warszawa-Bruksela narosło wiele nieporozumień. W tym samym zdaniu odwołał się jednak do innych krajów Unii Europejskiej, w tym Węgrów.

onet.pl

REKLAMA

Komentarze