REKLAMA

MKiDN zaprezentowało projekt Muzeum – Dom Rodziny Pileckich

MKiDN zaprezentowało projekt Muzeum – Dom Rodziny Pileckich

Wiceminister kultury Magdalena Gawin zaprezentowała projekt architektonicznego Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, które ma powstać w Ostrowi Mazowieckiej.

REKLAMA

Historia tego miejsca jest pewnym symbolem, skupia jak w soczewce całą bardzo tragiczną, wojenną i powojenną, historię Polski – mówiła wiceminister.

Mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek mówić o własnej historii. To jest niezwykle ważne, żeby informować o tym, jaki był wojenny i powojenny los Polski. Mogę powiedzieć, że postać rtm. Pileckiego i jego rodziny będą takimi przewodnikami po dwudziestowiecznej historii naszego kraju – zaznaczyła wiceszefowa resortu kultury.

Rotmistrz Witold Pilecki to postać dziś niemal ikoniczna. Stał się jednym z głównych symboli polskiego ruchu oporu w okresie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu. Jednak pamięć o rotmistrzu Pileckim wróciła dopiero po 1989 roku. W 1990 roku doszło do unieważnienia jego wyroku, a pięć lat później został on odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński nadał mu order Orła Białego, a w 2013 roku Minister Obrony Narodowej, Tomasz Siemoniak, awansował go do stopnia pułkownika.

Czytaj: Rotmistrz Witold Pilecki – bohater, który walczył do końca!

Umowę o wspólnym prowadzeniu Muzeum-Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej w grudniu 2016 r. podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i prezydent miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer. Otwarcie placówki planowane jest w pierwszym kwartale 2019 r.

radiomaryja.pl

Zobacz także:

REKLAMA

Komentarze