REKLAMA

Migranci (na razie) nie wejdą do Europy. Wojciech Szewko [WIDEO]

Migranci (na razie) nie wejdą do Europy. Wojciech Szewko [WIDEO]

Gościem programu Mediów Narodowych ponownie był dr Wojciech Szewko. Rozmowa dotyczyła nowego kryzysu migracyjnego w Europie.

REKLAMA

W programie Mediów Narodowych pojawił się znowu wybitny specjalista od tematyki bliskowschodniej, doktor Wojciech Szewko. Rozmowa dotyczyła oczywiście imigrantów, którzy próbują przedostać się do Europy. Niestety od kilku dni żyjemy pandemią koronawirusa i konsekwencjami pojawienia się go w naszym kraju. Warto więc przypomnieć co dzieje się na granicy grecko-tureckiej. Dotarła do nas wcześniej wiadomość o rozmowach Erdogana z Putinem, a doktor Wojciech Szewko podkreślił też, że przywódca Turcji prowadził rozmowy także przedstawicielami Unii Europejskiej.

Były to rozmowy, „po których to Erdogan zachowywał się bardzo agresywnie. Mówił o tym, że Grecy popełniają wręcz zbrodnię na tych uchodźcach, jak powiedział”. Erdogan podobno nie ugrał nic. Gość Mediów Narodowych przypomniał, że UE stanęła na stanowisku, że tylko umowa między UE a Turcją z 2016 roku może być podstawą do jakichkolwiek dalszych rozmów. UE chciała więc tym samym rozmawiać między innymi o wypłaceniu kolejnych 3 miliardów euro Turcji. Doktor mówił także o niespełnionych przez Turcję warunkach, które mogłyby otworzyć drogę do zniesienia wiz dla Turków i wstąpienia tego kraju do UE.

ZOBACZ TAKŻE: Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Szymon Hołownia zebrali podpisy

„W tej chwili, w ciągu ostatnich 24 godzin ten nacisk jest na tę granicę, ale nie jest tak duży, jak był. Zmniejszyła się także liczba prowokacji na granicy, chociaż i tak około półtora tysiąca osób próbowało przekroczyć granicę w ciągu ostatnich 48 godzin” – mówił dr Wojciech Szewko o sytuacji na granicy grecko-tureckiej. „Po raz kolejny trzy osoby się przedarły, zostały aresztowane. Dwóch obywateli Togo i jeden obywatel Pakistanu”. Tak właśnie wyglądają „syryjscy uchodźcy”. Wojciech Szewko zaznaczył, że wszystkie dane, które podaje u siebie na Twitterze pochodzą ministerstwa spraw wewnętrznych Grecji. Zachęcamy do wysłuchania tej arcyciekawej, krótkiej ale i bardzo treściwej rozmowy.

REKLAMA

Komentarze