REKLAMA

Tym żyją całe Włochy! Merkel nie wiedziała, że jest nagrywana. Zobacz co powiedziała kanclerz Niemiec

Tym żyją całe Włochy! Merkel nie wiedziała, że jest nagrywana. Zobacz co powiedziała kanclerz Niemiec

Włoska telewizja pokazała nagranie z prywatnej rozmowy włoskiego premiera z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Do spotkania doszło na forum ekonomicznym w Davos. Premier tłumaczył kanclerz zawiłości włoskiej polityki.

– Salvini jest przeciwko wszystkim – to słowa włoskiego premiera Giuseppe Conte (Ruchu 5 Gwiazd, M5S) podczas rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel podczas przerwy na szczycie w Davos.

Brak obrazka

Nagranie zostało opublikowane we włoskim programie telewizyjnym “Piazza Pulita” stacji La 7.

Conte mówi Merkel, że M5S “cierpi” z powodu sondaży (od wyborów traci na rzecz Ligi Matteo Salvin’ego, która ma już dwukrotnie większe poparcie niż wiosną ub.r.).

REKLAMA

– Przeprowadziliśmy sondaże. On są bardzo zaniepokojeni, ponieważ Salvini ma około 35-36% a nam spada do 27-26%. Dlatego mówią: jakie są tematy, które mogą nam pomóc w kampanii wyborczej? – mówi podsłuchiwany Conte. – Natomiast w kwestii imigracji wszystkim zajmuje się Salvini. On wszystko domyka. Nie ma tu żadnej przestrzeni. Ja mam inny do niej stosunek.

Conte nawiązał również do sytuacji, gdy wicepremier i minister spraw wewnętrznych ogłosił zamknięcie włoskich portów przed statkami przywożącymi imigrantów z Afryki.

– Czy pamiętasz? Malta? Kiedy powiedziałem: “Kobiety i dzieci, ja zabiorę je samolotem. Powiedziałem: “OK, to znaczy, że wezmę ich samolotem….. Angela, nie martw się, jestem bardzo zdeterminowany.

REKLAMA

– Na czym skupia się Ruch Pięciu Gwiazd? – pyta kanclerz, na co włoski premier odpowiada:

– W kampanii wyborczej jest teraz wielu członków partii, którzy mówią:” Nasz przyjaciel to Niemcy, a więc musimy prowadzić kampanię przeciwko Francji!”.

– To bardzo uproszczone podejście – kwituje Merkel i pyta: – Więc Salvini jest przeciwko Francji i Niemcom, a Di Maio przeciwko Francji?”.

– Salvini jest przeciwko wszystkim – odpowiedział premier.

Sam Salvini skomentował to nagranie mówiąc:

– Oczywiście Francja ma interesy ekonomiczne i geopolityczne, które są sprzeczne z naszymi. Jeśli mam wybór między Francją a Niemcami zawsze wybieram Niemcy.

RMF24.PL

REKLAMA

Komentarze