REKLAMA

Tym żyją całe Włochy! Merkel nie wiedziała, że jest nagrywana. Zobacz co powiedziała kanclerz Niemiec

REKLAMA

Włoska telewizja pokazała nagranie z prywatnej rozmowy włoskiego premiera z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Do spotkania doszło na forum ekonomicznym w Davos. Premier tłumaczył kanclerz zawiłości włoskiej polityki.

– Salvini jest przeciwko wszystkim – to słowa włoskiego premiera Giuseppe Conte (Ruchu 5 Gwiazd, M5S) podczas rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel podczas przerwy na szczycie w Davos.

Nagranie zostało opublikowane we włoskim programie telewizyjnym “Piazza Pulita” stacji La 7.

Conte mówi Merkel, że M5S “cierpi” z powodu sondaży (od wyborów traci na rzecz Ligi Matteo Salvin’ego, która ma już dwukrotnie większe poparcie niż wiosną ub.r.).

– Przeprowadziliśmy sondaże. On są bardzo zaniepokojeni, ponieważ Salvini ma około 35-36% a nam spada do 27-26%. Dlatego mówią: jakie są tematy, które mogą nam pomóc w kampanii wyborczej? – mówi podsłuchiwany Conte. – Natomiast w kwestii imigracji wszystkim zajmuje się Salvini. On wszystko domyka. Nie ma tu żadnej przestrzeni. Ja mam inny do niej stosunek.

Conte nawiązał również do sytuacji, gdy wicepremier i minister spraw wewnętrznych ogłosił zamknięcie włoskich portów przed statkami przywożącymi imigrantów z Afryki.

– Czy pamiętasz? Malta? Kiedy powiedziałem: “Kobiety i dzieci, ja zabiorę je samolotem. Powiedziałem: “OK, to znaczy, że wezmę ich samolotem….. Angela, nie martw się, jestem bardzo zdeterminowany.

– Na czym skupia się Ruch Pięciu Gwiazd? – pyta kanclerz, na co włoski premier odpowiada:

– W kampanii wyborczej jest teraz wielu członków partii, którzy mówią:” Nasz przyjaciel to Niemcy, a więc musimy prowadzić kampanię przeciwko Francji!”.

– To bardzo uproszczone podejście – kwituje Merkel i pyta: – Więc Salvini jest przeciwko Francji i Niemcom, a Di Maio przeciwko Francji?”.

– Salvini jest przeciwko wszystkim – odpowiedział premier.

Sam Salvini skomentował to nagranie mówiąc:

– Oczywiście Francja ma interesy ekonomiczne i geopolityczne, które są sprzeczne z naszymi. Jeśli mam wybór między Francją a Niemcami zawsze wybieram Niemcy.

RMF24.PL

REKLAMA

Komentarze