REKLAMA

Lokale gastronomiczne będą mogły wymienić kasy fiskalne po 1. Stycznia

Lokale gastronomiczne będą mogły wymienić kasy fiskalne po 1. Stycznia

Po Nowym Roku mija termin wymiany kas fiskalnych na nowoczesne z dostępem do sieci. Lokale gastronomiczne z powodu zamknięcia i utrudnień narzuconych przez rząd w trakcie epidemii koronawirusa, mają obecnie problemy finansowe. Z tego powodu Ministerstwo Finansów ma pozwolić na składanie indywidualnych wniosków o przedłużenie terminu wymiany sprzętu.

REKLAMA

Od początku epidemii koronawirusa branża gastronomiczna boryka się ze sprzedażą pożywienia. Klienci z powodu wprowadzonych przez rząd obostrzeń nie mogą przebywać i spożywać posiłków wewnątrz restauracji. Z kolei właściciele do końca 2020 roku mieli za zadanie wymienić tradycyjne kasy fiskalne na nowoczesne z dostępem do sieci.

Zobacz także: Tak dla rodziny – nie dla gender. Ustawa trafi do Sejmu!

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na dochodzące z tej branży głosy o problemach z wymianą kas fiskalnych. Lokale gastronomiczne przez epidemię nie mogły dopiąć swoich budżetów, aby część środków przeznaczyć na nowy sprzęt elektroniczny. Resort umożliwi przedsiębiorcom na składanie indywidualnych wniosków w tej sprawie do skarbówki, dzięki którym termin wymiany zostanie wydłużony.

„Mając jednak na względzie przedłużające się obostrzenia, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński zapowiedział, że choć termin wciąż obowiązuje, to ci przedsiębiorcy, których sytuacja jest szczególnie trudna, mogą wnioskować o indywidualne rozstrzygnięcia w tej sprawie” – wyjaśniło ministerstwo.

Resort finansów przypomina, że termin zakupu kas fiskalnych online dla branży gastronomicznej i restauracyjnej mija 1 stycznia 2021 r. Obowiązek zainstalowania kas fiskalnych online został przesunięty z 1 lipca 2020 roku na początek 2021 roku ze względu na pandemię. Ministerstwo dodaje, że przedsiębiorcy w wyjątkowo trudnej sytuacji mogą ubiegać się o dalsze odroczenie tego terminu.

Nowe kasy mają opcję przesyłania danych o wszystkich transakcjach do skarbówki. Celem takiej modernizacji jest uszczelnienie VAT i wyłapanie oszustów. Dzięki kasom online, system skarbówki będzie odbierał i gromadził dane z kas w celach analitycznych i kontrolnych.

Pierwsze kasy online pojawiły się u przedsiębiorców w branży paliwowej czy np. wulkanizacyjnej. Kolejną grupą zobowiązaną do wymiany kas są reprezentanci branży hotelarskiej i gastronomicznej. W 2021 roku w kasy online muszą wyposażyć się przedstawiciele branży budowlanej, fryzjerskiej i medycznej. Pozostali podatnicy nie mają określonego terminu na wymianę dotychczas używanych kas rejestrujących.

RadioZet

REKLAMA

Komentarze