Lokale gastronomiczne będą mogły wymienić kasy fiskalne po 1. Stycznia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kasa fiskalna leżąca na stole.

/ fot. @Twitter

Po Nowym Roku mija termin wymiany kas fiskalnych na nowoczesne z dostępem do sieci. Lokale gastronomiczne z powodu zamknięcia i utrudnień narzuconych przez rząd w trakcie epidemii koronawirusa, mają obecnie problemy finansowe. Z tego powodu Ministerstwo Finansów ma pozwolić na składanie indywidualnych wniosków o przedłużenie terminu wymiany sprzętu.

Od początku epidemii koronawirusa branża gastronomiczna boryka się ze sprzedażą pożywienia. Klienci z powodu wprowadzonych przez rząd obostrzeń nie mogą przebywać i spożywać posiłków wewnątrz restauracji. Z kolei właściciele do końca 2020 roku mieli za zadanie wymienić tradycyjne kasy fiskalne na nowoczesne z dostępem do sieci.

Zobacz także: Tak dla rodziny – nie dla gender. Ustawa trafi do Sejmu!

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na dochodzące z tej branży głosy o problemach z wymianą kas fiskalnych. Lokale gastronomiczne przez epidemię nie mogły dopiąć swoich budżetów, aby część środków przeznaczyć na nowy sprzęt elektroniczny. Resort umożliwi przedsiębiorcom na składanie indywidualnych wniosków w tej sprawie do skarbówki, dzięki którym termin wymiany zostanie wydłużony.

“Mając jednak na względzie przedłużające się obostrzenia, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński zapowiedział, że choć termin wciąż obowiązuje, to ci przedsiębiorcy, których sytuacja jest szczególnie trudna, mogą wnioskować o indywidualne rozstrzygnięcia w tej sprawie” – wyjaśniło ministerstwo.

Resort finansów przypomina, że termin zakupu kas fiskalnych online dla branży gastronomicznej i restauracyjnej mija 1 stycznia 2021 r. Obowiązek zainstalowania kas fiskalnych online został przesunięty z 1 lipca 2020 roku na początek 2021 roku ze względu na pandemię. Ministerstwo dodaje, że przedsiębiorcy w wyjątkowo trudnej sytuacji mogą ubiegać się o dalsze odroczenie tego terminu.

Nowe kasy mają opcję przesyłania danych o wszystkich transakcjach do skarbówki. Celem takiej modernizacji jest uszczelnienie VAT i wyłapanie oszustów. Dzięki kasom online, system skarbówki będzie odbierał i gromadził dane z kas w celach analitycznych i kontrolnych.

Pierwsze kasy online pojawiły się u przedsiębiorców w branży paliwowej czy np. wulkanizacyjnej. Kolejną grupą zobowiązaną do wymiany kas są reprezentanci branży hotelarskiej i gastronomicznej. W 2021 roku w kasy online muszą wyposażyć się przedstawiciele branży budowlanej, fryzjerskiej i medycznej. Pozostali podatnicy nie mają określonego terminu na wymianę dotychczas używanych kas rejestrujących.

RadioZet

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY