REKLAMA

Kościoły otwarte. Abp Gądecki zachęca do odwoływania dyspens

Kościoły otwarte. Abp Gądecki zachęca do odwoływania dyspens

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zachęcił biskupów do odwoływania dyspens od udziału w niedzielnych Mszach Świętych. Ma to związek ze zniesieniem przez rząd limitu wiernych mogących przebywać w kościołach. Hierarcha przypomniał też, że, pod pewnymi warunkami, możliwe będzie zorganizowanie procesji Bożego Ciała.

W kontekście ogłoszonej dzisiaj decyzji, dotyczącej zniesienia limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co – de facto – daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym, zachęcam księży biskupów do odwoływania udzielonych ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych – napisał abp Gądecki.

REKLAMA

Duchowny zalecił jednocześnie podtrzymanie dyspensy dla osób starszych, chorych i tych, które czują obawę przed zarażeniem. Przypomniał również o konieczności zachowania w kościołach dystansu dwóch metrów oraz zakrywania ust i nosa.

Zarzut dla kierowniczki z IKEI, która zwolniła pracownika z powodu cytowania Biblii

Jednocześnie zachęcam księży biskupów do roztropnych zmian w szczegółowych rozporządzeniach dotyczących duszpasterstwa w poszczególnych diecezjach, mając na uwadze dzisiejsze decyzje służb medycznych, zgodnie z którymi w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć do 150 osób przy zachowaniu innych zaleceń sanitarnych, co umożliwia organizowanie procesji Bożego Ciała. W najbliższym czasie zostanie również opublikowany komunikat dotyczący szczegółów organizacji pielgrzymek – zaznaczył arcybiskup.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski kolejny już raz wyrażam wdzięczność wobec służb medycznych i sanitarnych za działania, służące ochronie życia i zdrowia Polaków w czasie epidemii. Obejmuję moją modlitwą wszystkich, którzy zostali dotknięci chorobą, polecając miłosierdziu Bożemu osoby zmarłe – podkreślił.

REKLAMA

Komentarze