REKLAMA

Komisja Europejska przewiduje: Europę będą nękać pożary

Komisja Europejska przewiduje: Europę będą nękać pożary

We wtorek unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz powiedział, że latem pożary pojawią się nie tylko na południu Europy. Komisja Europejska prognozuje, że skala pożarów będzie znacznie większa niż w ostatnich latach.

Jak podkreśla Janez Lenarczicz, pożary lasów występują obecnie w miejscach, gdzie nigdy nie występowały. Trudno określić, czy to zagrożenie będzie wyższe niż w zeszłym roku, jednakże komisarz przewiduje, że tegoroczny sezon będzie „powyżej średniej z 10 czy więcej lat.” Lenarczicz podkreśla także, że zeszły rok pod względem pożarów i zniszczeń, jakie spowodowały, był rekordowy.

REKLAMA

Unia Europejska nie pozostanie obojętna

Ze strony komisarza słychać także zapewnienia, że Unia Europejska nie pozostanie obojętna na sytuację i zaoferuje potrzebującym państwom pomoc. Będzie ona dotyczyć między innymi mobilizacji wsparcia, ekip strażackich oraz wysyłania samolotów w te zakątki Europy, gdzie będzie panować pożar.

W ramach Unii Europejskiej funkcjonuje Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, którego zadaniem jest między innymi walka z pożarem. Z jego pomocy korzystały w 2018 roku kraje takie jak Szwecja, Grecja, Łotwa oraz Portugalia. W akcję przeciwpożarową zaangażowało się 15 samolotów, 6 śmigłowców oraz 400 strażaków. Ponadto na koszty transportu Unia przeznaczyła 1,6 milionów euro.

ŹRÓDŁO: PAP

Zobacz także: Jerusalem Post atakuje dr Kurek. „Koronawirus to judaizacja Europy”

REKLAMA

Komentarze