REKLAMA

Kolejny etap procedury KE przeciw Polsce, Czechom i Węgrom

Kolejny etap procedury KE przeciw Polsce, Czechom i Węgrom

Kolejny etap procedury KE przeciw Polsce, Czechom i Węgrom. Komisja Europejska poinformowała, że wiąże się to z odmowną decyzją ws. przyjmowania przez nas uchodźców.

Słowacja i Węgry zaskarżyły decyzję o relokacji do Trybunału Sprawiedliwości UE. Twierdzą oni, że zawarta umowa jest niezgodna z prawem. Polska także poparła skargę. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE jest oczekiwany po letniej przerwie.

Brak obrazka

Rzecznik generalny Trybunału, Yves Bot odrzucił jednak argumenty Węgrów. Zaskarżona decyzja automatycznie pomaga zdjąć znaczną presję z systemów azylowych Włoch i Grecji po kryzysie migracyjnym z lata 2015 roku i (…) dlatego jest stosowna do osiągnięcia zamierzonego celu.

KE wydała w tej sprawie specjalny komunikat. Możemy w nim przeczytać m.in. Choć Komisja wielokrotnie wzywała te kraje do działania, a w zeszłym miesiącu wszczęła wobec nich postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, Polska, Czechy i Węgry nadal nie wywiązały się ze swoich obowiązków prawnych.

REKLAMA

W całej sprawie rozchodzi się o program relokacji z 2015 roku. UE zdecydowała, że państwa członkowskie mają przyjąć co najmniej 98 tys. imigrantów. Jednak Polska i Węgry nie przyjęły w ramach programu ani jednego uchodźcy. Natomiast Słowacja i Czechy wstrzymały realizację programu.

Sprawę komentował także komisarz UE ds. migracji, Dimitris Avramopoulos. UE nie pozostawi krajów posiadających granicę zewnętrzną samych sobie, a Komisja będzie nadal czuwać nad tym, by wszystkie państwa członkowskie wypełniły swoje zobowiązania prawne w zakresie relokacji.

Komisja poinformowała, że Polska, Czechy i Węgry mają miesiąc na odpowiedź, na wydaną przez nią opinię. Jeśli kraje nie będą nadal chciały przyjąć imigrantów to KE skieruje sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze