Kolejny etap procedury KE przeciw Polsce, Czechom i Węgrom

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Kolejny etap procedury KE przeciw Polsce, Czechom i Węgrom. Komisja Europejska poinformowała, że wiąże się to z odmowną decyzją ws. przyjmowania przez nas uchodźców.

Słowacja i Węgry zaskarżyły decyzję o relokacji do Trybunału Sprawiedliwości UE. Twierdzą oni, że zawarta umowa jest niezgodna z prawem. Polska także poparła skargę. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE jest oczekiwany po letniej przerwie.

Rzecznik generalny Trybunału, Yves Bot odrzucił jednak argumenty Węgrów. Zaskarżona decyzja automatycznie pomaga zdjąć znaczną presję z systemów azylowych Włoch i Grecji po kryzysie migracyjnym z lata 2015 roku i (…) dlatego jest stosowna do osiągnięcia zamierzonego celu.

KE wydała w tej sprawie specjalny komunikat. Możemy w nim przeczytać m.in. Choć Komisja wielokrotnie wzywała te kraje do działania, a w zeszłym miesiącu wszczęła wobec nich postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, Polska, Czechy i Węgry nadal nie wywiązały się ze swoich obowiązków prawnych.

W całej sprawie rozchodzi się o program relokacji z 2015 roku. UE zdecydowała, że państwa członkowskie mają przyjąć co najmniej 98 tys. imigrantów. Jednak Polska i Węgry nie przyjęły w ramach programu ani jednego uchodźcy. Natomiast Słowacja i Czechy wstrzymały realizację programu.

Sprawę komentował także komisarz UE ds. migracji, Dimitris Avramopoulos. UE nie pozostawi krajów posiadających granicę zewnętrzną samych sobie, a Komisja będzie nadal czuwać nad tym, by wszystkie państwa członkowskie wypełniły swoje zobowiązania prawne w zakresie relokacji.

Komisja poinformowała, że Polska, Czechy i Węgry mają miesiąc na odpowiedź, na wydaną przez nią opinię. Jeśli kraje nie będą nadal chciały przyjąć imigrantów to KE skieruje sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY