REKLAMA

Kardynał Pell uniewinniony przez australijski sąd

Kardynał Pell uniewinniony przez australijski sąd

Sąd Najwyższy Australii uniewinnił kard. George’a Pella, który odsiadywał wyrok za rzekome molestowanie nieletnich. Wyrok siedmioosobowego składu sędziowskiego był jednogłośny i ma charakter definitywny. Hierarcha przebywał w więzieniu od ponad roku.

REKLAMA

78-letni kardynał został osadzony w Barwon – zakładzie karnym o podwyższonym rygorze. Odsiadywał wyrok sześciu lat pozbawienia wolności. Cały czas podkreślał swoją niewinność.

Koronka w czasie pandemii – módl się razem z nami [WYDARZENIE]

Sąd Najwyższy uznał, że ława przysięgłych, działając racjonalnie w odniesieniu do całości materiału dowodowego, powinna poddać w wątpliwość winę wnioskodawcy w odniesieniu do każdego z przestępstw, za które został skazany, i nakazał uchylenie wyroku oraz wydanie w jego miejsce orzeczenia uniewinniającego – zaznaczono w wyroku Sądu Najwyższego.

Sąd Najwyższy uznał, że rozpatrujący wcześniej sprawę sąd stanu Nowa Południowa Walia nie rozpatrzył uzasadnionych wątpliwości przemawiających na korzyść oskarżonego. Jak zaznacza obrona, jedna z ofiar przyznała przed śmiercią, że nie była molestowana przez kard. Pella. Z kolei z obciążającymi duchownego zeznaniami drugiej z ofiar, sprzeczne są relacje 20 świadków.

Do rzekomego molestowania miało dojść w 1996 r. w zakrystii katedry w Melbourne po uroczystej Mszy. Zaprzeczył temu m.in. ceremoniarz. Stwierdził on, że niemożliwe było dokonanie takiego czynu w chwili, gdy w pomieszczeniu znajdowało się wiele osób.

Kard. Pell w przeszłości był m.in. metropolitą Melbourne i Sydney. Pełnił także urząd prefekta Sekretariatu Spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. Był także członkiem Rady Kardynałów.REKLAMA

Komentarze