REKLAMA

Jest zgoda władz Ukrainy na ponowne ekshumacje

Jest zgoda władz Ukrainy na ponowne ekshumacje

Jak oświadczył ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Wasyl Bodnar, jest zgoda Ukrainy na wykonywanie przez Polaków ponownych poszukiwań i ekshumacji ofiar wojen. Warunkiem jest wydelegowanie ukraińskiego specjalisty do ekipy poszukiwawczej.

„Ukraina pozytywnie odpowiedziała na wniosek Polski o pozwolenie na wznowienie poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar konfliktów, którzy pochowani są na ukraińskim terytorium” – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Wasyl Bodnar potwierdzając, że jest zgoda na ekshumację polskich ofiar.

Czytaj więcej: Prezydent Polski już wkrótce z łańcuchem – Senat pracuje nad ustawą

W rozmowie z polskimi dziennikarzami przebywającymi w Kijowie, powiedział że konkretne ustalenia przechodzą w fazę czynu.

„Mamy konkretne ustalenia i zaczęliśmy je realizować. Od słów przechodzimy do działań; w ubiegłym tygodniu pan ambasador (Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki) przekazał wniosek na prace ekshumacyjne, w tym tygodniu przekazaliśmy naszą, pozytywną odpowiedź stronie polskiej, więc idziemy dalej dobrą drogą”

– powiedział Wasyl Bodnar.

Zgodnie z tymi ustaleniami polska strona jest zmuszona do wybrania spośród ukraińskich specjalistów jednego odpowiedniego badacza. Następnie ten powinien uzyskać odpowiednie pozwolenia od ukraińskich władz.

„I można będzie przystąpić do pracy wraz z polskimi ekspertami. Początek procesu, czyli to na czym zależało stronie polskiej, już mamy; z naszej strony odpowiedź jest pozytywna” – zakończył ukraiński wiceminister ds zagranicznych.

Prezydent Polski Andrzej Duda już w lipcu ogłosił, że Polska powinna wykonać ekshumację ofiar rzezi wołyńskiej oraz poszukać innych ofiar konfliktów na terenie Ukrainy. Mówił wówczas o dobrych relacjach łączących Polskę i Ukrainę.

onet.pl

REKLAMA

Komentarze