Jest zgoda władz Ukrainy na ponowne ekshumacje

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. wikipedia

Jak oświadczył ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Wasyl Bodnar, jest zgoda Ukrainy na wykonywanie przez Polaków ponownych poszukiwań i ekshumacji ofiar wojen. Warunkiem jest wydelegowanie ukraińskiego specjalisty do ekipy poszukiwawczej.

“Ukraina pozytywnie odpowiedziała na wniosek Polski o pozwolenie na wznowienie poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar konfliktów, którzy pochowani są na ukraińskim terytorium” – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Wasyl Bodnar potwierdzając, że jest zgoda na ekshumację polskich ofiar.

Czytaj więcej: Prezydent Polski już wkrótce z łańcuchem – Senat pracuje nad ustawą

W rozmowie z polskimi dziennikarzami przebywającymi w Kijowie, powiedział że konkretne ustalenia przechodzą w fazę czynu.

“Mamy konkretne ustalenia i zaczęliśmy je realizować. Od słów przechodzimy do działań; w ubiegłym tygodniu pan ambasador (Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki) przekazał wniosek na prace ekshumacyjne, w tym tygodniu przekazaliśmy naszą, pozytywną odpowiedź stronie polskiej, więc idziemy dalej dobrą drogą”

– powiedział Wasyl Bodnar.

Zgodnie z tymi ustaleniami polska strona jest zmuszona do wybrania spośród ukraińskich specjalistów jednego odpowiedniego badacza. Następnie ten powinien uzyskać odpowiednie pozwolenia od ukraińskich władz.

“I można będzie przystąpić do pracy wraz z polskimi ekspertami. Początek procesu, czyli to na czym zależało stronie polskiej, już mamy; z naszej strony odpowiedź jest pozytywna” – zakończył ukraiński wiceminister ds zagranicznych.

Prezydent Polski Andrzej Duda już w lipcu ogłosił, że Polska powinna wykonać ekshumację ofiar rzezi wołyńskiej oraz poszukać innych ofiar konfliktów na terenie Ukrainy. Mówił wówczas o dobrych relacjach łączących Polskę i Ukrainę.

onet.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY