REKLAMA

Iran pogrywa z USA – obchodzi sankcje, sprzedając ropę w szarej strefie

Iran pogrywa z USA – obchodzi sankcje, sprzedając ropę w szarej strefie

Jak informuje wiceminister ds. ropy Amir Hosejn Zamaninia, Iran sprzedaje ropę w szarej strefie, aby obejść nałożone na nich sankcje przez USA. Zostały one aktywowane, gdy amerykańskie władze miały odkryć dalsze badania nad programem atomowym. Teheran nie zgadzał się z tymi oskarżeniami.

REKLAMA

Cytowany przez agencję prasową IRNA wiceminister Amir Hosejn Zamaninia miał powiedzieć – „Zmobilizowaliśmy wszystkie krajowe zasoby i sprzedajemy ropę w szarej strefie”. Nie podał jednak żadnych szczegółów. Według doniesień agencji Reuter, Iran w ostatnich latach sprzedawał ropę za pośrednictwem prywatnych przedsiębiorstw.

„Marsz Polaków na Litwie” – Robert Winnicki i Mirosław Piotrowski szli wspólnie

„Z pewnością nie będziemy sprzedawać 2,5 mln baryłek ropy dziennie, jak przewidywało międzynarodowe porozumienie w sprawie irańskiego programu atomowego z 2015 roku” – ostrzegł wiceminister ds. ropy.

„Będziemy musieli podjąć ważne decyzje w sprawie zarządzania finansami i gospodarką, rząd pracuje nad tym” – kontynuował, po czym zaznaczył – „Działania podejmowane, to nie przemyt, tylko przeciwdziałanie sankcjom, które nie uważamy za sprawiedliwe i dopuszczalne”.

Prezydent USA Donald Trump w listopadzie ubiegłego roku przywrócił zawieszone wcześniej sankcje gospodarcze nałożone na Iran. Również dał pół roczny okres kilku państwom na zaprzestanie skupowania od nich ropy.

Po upływie tego okresu, takie państwa jak Grecja, Włochy, Tajwan, Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa, Turcja zostaną również karane za handel ropą naftową. Wyłączenie nie zostanie przedłużone.

11 maja w Warszawie odbędzie się ogólnopolska manifestacja #STOP447 przeciw roszczeniom diaspory żydowskiej wobec Polski. Weź udział w wydarzeniu KLIK 

onet

REKLAMA

Komentarze