REKLAMA

IPN: „Żadna narodowość nie chroni i nie będzie w Polsce chronić zbrodniarzy ani donosicieli”

IPN: „Żadna narodowość nie chroni i nie będzie w Polsce chronić zbrodniarzy ani donosicieli”

IPN wydał oświadczenie ws. ostatnich wydarzeń i eskalacji konfliktu z Izraelem. Stanowisko „Zbrodniczy wymiar okupacji niemieckiej na ziemiach polskich 1939–1945” można przeczytać na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

REKLAMA

W komunikacie wydanym przez instytut można przeczytać m.in. Rzeczpospolita Polska nie godziła się na jakiekolwiek ustępstwa wobec żądań Adolfa Hitlera. Jako pierwszy kraj świata stawiła zbrojny opór Rzeszy Niemieckiej w 1939 roku. Została podbita po samotnej walce, pozostawiona sama sobie przez angielskich i francuskich sojuszników, zmiażdżona przez zgodną współpracę dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego.

Jak zaznaczył Instytut Pamięci Narodowej Polska nigdy nie podjęła rozmów kapitulacyjnych z Niemcami, natomiast Polacy bohatersko pomagali ludności żydowskiej – Na terenach poza gettami część polskiej ludności wykazała się skrajnymi aktami odwagi, udzielając pomocy i ukrywając żydowskich współobywateli. To były działania w świetle prawa Rzeszy Niemieckiej nielegalne – bohaterowie, którzy takie działania podejmowali, narażali się na śmierć, często narażali także życie swoich rodzin.

Instytut Pamięci Narodowej uważał zawsze, uważa i będzie uważać za swój obowiązek piętnowanie ich współpracy z Niemcami i publikowanie faktów z tym związanych. Żadna narodowość nie chroni i nie będzie w Polsce chronić zbrodniarzy ani donosicieli. Do zbrodniarzy i współpracowników totalitarnej Rzeszy Niemieckiej Instytut Pamięci Narodowej konsekwentnie przykłada i przykładać będzie tę samą miarę, co do zbrodniarzy i współpracowników totalitarnego Związku Sowieckiego i powojennego państwa komunistycznego – podkreślił instytut.

Dokument został również przetłumaczony na język angielski i opublikowany na stronie IPN oraz promowany na portalach społecznościowych.

ipn.gov.pl

 

REKLAMA

Komentarze