IPN wydał oświadczenie ws. ostatnich wydarzeń i eskalacji konfliktu z Izraelem. Stanowisko “Zbrodniczy wymiar okupacji niemieckiej na ziemiach polskich 1939–1945” można przeczytać na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.
W komunikacie wydanym przez instytut można przeczytać m.in. Rzeczpospolita Polska nie godziła się na jakiekolwiek ustępstwa wobec żądań Adolfa Hitlera. Jako pierwszy kraj świata stawiła zbrojny opór Rzeszy Niemieckiej w 1939 roku. Została podbita po samotnej walce, pozostawiona sama sobie przez angielskich i francuskich sojuszników, zmiażdżona przez zgodną współpracę dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego.
Zbrodniczy wymiar okupacji niemieckiej na ziemiach polskich 1939–1945. Stanowisko IPN
➡ https://t.co/zVhZFKd6IC pic.twitter.com/VKBy4VH1bR— IPN (@ipngovpl) 19 lutego 2018
Jak zaznaczył Instytut Pamięci Narodowej Polska nigdy nie podjęła rozmów kapitulacyjnych z Niemcami, natomiast Polacy bohatersko pomagali ludności żydowskiej – Na terenach poza gettami część polskiej ludności wykazała się skrajnymi aktami odwagi, udzielając pomocy i ukrywając żydowskich współobywateli. To były działania w świetle prawa Rzeszy Niemieckiej nielegalne – bohaterowie, którzy takie działania podejmowali, narażali się na śmierć, często narażali także życie swoich rodzin.
Instytut Pamięci Narodowej uważał zawsze, uważa i będzie uważać za swój obowiązek piętnowanie ich współpracy z Niemcami i publikowanie faktów z tym związanych. Żadna narodowość nie chroni i nie będzie w Polsce chronić zbrodniarzy ani donosicieli. Do zbrodniarzy i współpracowników totalitarnej Rzeszy Niemieckiej Instytut Pamięci Narodowej konsekwentnie przykłada i przykładać będzie tę samą miarę, co do zbrodniarzy i współpracowników totalitarnego Związku Sowieckiego i powojennego państwa komunistycznego – podkreślił instytut.
Dokument został również przetłumaczony na język angielski i opublikowany na stronie IPN oraz promowany na portalach społecznościowych.
Nationality should not be a determining factor in protecting criminals and denouncers in Poland. #Holocaust
➡ https://t.co/uvErN5w8hE pic.twitter.com/h17pI3EBYf— IPN (@ipngovpl) 20 lutego 2018
ipn.gov.pl