REKLAMA

Holenderska lewica walczy ze św. Mikołajem. Jak daleko mogą sięgnąć granice absurdu?

Holenderska lewica walczy ze św. Mikołajem. Jak daleko mogą sięgnąć granice absurdu?

Holenderska lewica już od kilku lat walczy z tak zwanym „Sinterklaasintocht”, czyli świętem powitania św. Mikołaja. Z powodu protestów, zagrożone było narodowe powitanie św. Mikołaja w mieście Zaanstad.

REKLAMA

Co roku w drugiej połowie listopada w niezliczonej ilości holenderskich miast i miasteczek odbywają się uroczyste wjazdy świętego Mikołaja i jego orszaku, organizowane przez rozmaite organizacje przy współudziale lokalnych władz- informuje blog „Adoptuj Kościół w Holandii”.
Lewica uważa, iż Sinterklaasintocht ma charakter… rasistowski. Wynika to z obecności w orszaku świętego tzw. Czarnego Piotrusia, ucharakteryzowanego na murzyńskiego dworzanina z XVI w. Emocje wzbudza również tradycyjne przedstawienie św. Mikołaja, w stroju katolickiego biskupa.
Powitanie świętego Mikołaja jest w dzisiejszej Holandii najbardziej zapalnym tematem, wywołującym zaciekłe batalie prawne, zakazy władz, fake-newsy w mediach, obrażanie i zastraszanie, prowokacje, a nawet grożenie śmiercią — a także brutalne siłowe ataki lewicowych bojówek w stylu Antify oraz oddolne blokady dróg przez obywateli, usiłujących nie dopuścić tychże bojówek zamierzających rozbić legalną imprezę pełną rodzin z dziećmi- informuje „Adoptuj Kościół w Holandii”.
Na chwilę obecną wiadomo, iż impreza planowana na 17 listopada najprawdopodobniej odbędzie się. Sąd oddalił bowiem wniosek jednej z lewicowych organizacji. Niewykluczone jednak, iż w mieście dojść może do ulicznych przepychanek.
Zaanstad, w którym za tydzień 17 listopada ma się odbyć tegoroczne ogólnokrajowe powitanie św. Mikołaja (…) zbroi się i mobilizuje, jak Warszawa przed Marszem Niepodległości. Gazety codziennie przynoszą wiadomości, ile to setek policjantów i agentów ochrony będzie w tym roku strzegło bezpieczeństwa na imprezie mikołajowej w Zaanstad i innych miastach. Lewicowi aktywiści z kolejnych organizacji zapowiadają kontrdemonstracje i ataki- podaje autor bloga.

pch24.pl

Zobacz także:

REKLAMA

Komentarze