Historyczne ujęcie Czarnej Dziury na zdjęciu! Astronomowie potwierdzili teorie Einsteina

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. NASA

Astronomowie z ośrodka badawczego Event Horizon Telescope, zaprezentowali wczoraj historyczne zdjęcie z widokiem na Czarną Dziurę. Do tej pory astronomowie opierali swoje teorie na temat ich istnienia na podstawie ustaleń Alberta Einsteina.

Podczas sześciu konferencji odbywających się równocześnie w Brukseli, Santiago, Szanghaju, Tokio, Tajpej i Waszyngtonie – zaprezentowano historyczne zdjęcie, na którym widnieje Czarna Dziura. Znajduje się ona w centrum galaktyki Messier 87. Oddaloną o 55 mln lat świetlnych od Ziemi i 6,5 mld razy bardziej masywną niż Słońce.

Czytaj więcej: Liczne przestępstwa z nienawiści wobec chrześcijan w Polsce

Zdjęcie wykonano za pomocą teleskopu astronomicznego Event Horizon Telescope. Jest to teleskop wizualny składający się z wielu teleskopów rozproszone po całym globie. Kiedy wykonywał on obserwacje w 2017 roku jego elementy były umieszczone w Europie, Ameryce Południowej, Środkowej, Północnej, a także na Hawajach i biegunie południowym.

“Technika obserwacji, którą zastosowaliśmy, polega na tym, że wszystkie te teleskopy w tym samym momencie kierują się w stronę określonego obiektu i zbierają informacje” – mówiła dr Monika Mościbrodzka.

“Dzięki temu możemy osiągnąć bezprecedensową rozdzielczość. Event Horizon Telescope ma moc obserwacyjną, którą osoba stojąca w Paryżu mogłaby użyć, aby odczytać tekst gazety znajdującej się w Nowym Jorku” – dodaje członkini Event Horizon Telescope.  

Na zdjęciu uchwycono oprócz samej Czarnej Dziury – dysk akreacyjny – wirująca struktura złożona z pyłów i gazów (rozerwane m.in. planety czy gwiazdy), które opadają na silny ośrodek grawitacyjny. Sam jest wielokrotnie większy od samej czarnej dziury.

fot. NASA

Naukowcy mają nadzieję, że możliwość fotografowania czarnych dziur i ich bezpośredniego otoczenia dostarczy im nowych informacji na temat grawitacji – najmniej zrozumianej spośród czterech tzw. fundamentalnych sił działających we Wszechświecie.

onet

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY