REKLAMA

Franciszek mianował nowych kardynałów

Franciszek mianował nowych kardynałów

Na 5 października Papież Franciszek zapowiedział zwołanie konsystorza, podczas którego oficjalnie mianuje 13 nowych kardynałów. Dziesięciu z nich w przyszłości będzie posiadało możliwość wyboru nowej Głowy Kościoła Katolickiego. Frakcja liberalna wśród kardynałów nabiera tempa.

REKLAMA

Za miesiąc, tj. 5-tego października odbędzie się szósty konsystorz podczas sprawowania pontyfikatu przez obecnego Papieża. Franciszek mianował 13. nowych kardynałów, w tym dziesięciu będzie posiadało w przyszłości możliwość wyboru nowej Głowy Kościoła Katolickiego.

Czytaj więcej: Trump zabrał głos ws. reparacji od Niemiec dla Polski: „Mam dobre stosunki z oboma krajami”

Wśród grupy nominatów znajdują się kapłani z zakonu jezuitów, salezjanów, kapucynów oraz z zgromadzenia kombonianów. Franciszek powiedział, że pochodzenie nowych purpuratów wyraża misyjną działalność Kościoła Katolickiego.

Najmłodszy wśród grupy kardynałów-nominatów posiadający głos elektorski to abp. José Tolentino Mendonça, który ma 54-lata. Natomiast najstarszy to 73-letni jezuita ks. Michael Czerny.

Lista kardynałów nominatów:

 • Bp Miguel Angel Ayuso Guixot MCCJ– przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego
 • Abp José Tolentino Mendonça, Bibliotekarz i Archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego
 • Abp Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo – metropolita Dżakarty w Indonezji
 • Abp Juan de la Caridad García Rodríguez – metropolita Hawany na Kubie
 • Abp Fridolin Ambongo Besungu, OFM Cap. – metropolita Kinszasy w DR Konga
 • Abp Jean-Claude Höllerich, SJ – metropolita Luksemburga
 • Bp Alvaro L. Ramazzini Imeri – biskup diecezji Huehuetenamgo w Gwatemali
 • Abp Matteo Zuppi – metropolita Bolonii we Włoszech
 • Abp Cristóbal López Romero, SDB – metropolita Rabatu w Maroku
 • Ks. Michael Czerny, SJ – podsekretarz sekcji ds. migrantów w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka

Franciszek zaszczytem biretu kardynalskiego obłożył trójkę arcybiskupów przekraczających wiek 80-lat wymaganych do głosu elektorskiego. Są nimi:

 • Abp Michael Louis Fitzgerald, były nuncjusz w Egipcie
 • Abp Sigitas Tamkevičius, emerytowany arcybiskupa Kowna na Litwie
 • Abp Eugenio Dal Corso, emerytowany biskupa Bengeli w Angoli

Powiększająca się frakcja liberalna

Wśród wiernych oraz kapłanów Kościoła Katolickiego zachodzi coraz mocniejsza obawa, że powiększająca się frakcja liberalna wśród kardynałów elektorów sprawi wiele problemów.

Mocny głos w tej sprawie postawił jeden z polskich kapłanów. Ksiądz Maciej Słyż, który posługuje na misji w Peru jasno mówi, iż większe grono kardynałów o poglądach liberalnych wykraczających swoimi naukami poza tradycję Kościoła Katolickiego, prawdopodobnie stanie za kryzysem w Kościele.

Pod wpisem na Twitterze, gdzie poinformował swoich obserwujących o nowych purpuratach powiedział, że – „Punkt przegięcia jest coraz bliżej” oraz ujawnił, że kilku dostojników jest krypto-heretykami.

Polski misjonarz w Peru napisał także – „W wielu miejscach schizma a wręcz herezja już dawno jest. W ilu diecezjach nie istnieje sakrament pojednania. W ilu Eucharystia jest tylko posiłkiem. Jak wygląda celibat w praktyce w wielu miejscach? KK w w wielu diecezjach Niemiec to już nie KK. Tylko nikt o tym głośno nie mówi”.

Pomimo narastającej herezji w Kościele Katolickim, ksiądz Maciej Słyż wykazuje pełną wiarę i ufność w Bogu, iż nadejdzie czas oczyszczenia wiary w Kościele – „Bolesny to będzie moment ale oczyszczający. Jak operacja albo chemia. Ale Kościół wyjdzie z tego silniejszy wiarą i miłością”.

Twitter/VaticanNews

REKLAMA

Komentarze