Na 5 października Papież Franciszek zapowiedział zwołanie konsystorza, podczas którego oficjalnie mianuje 13 nowych kardynałów. Dziesięciu z nich w przyszłości będzie posiadało możliwość wyboru nowej Głowy Kościoła Katolickiego. Frakcja liberalna wśród kardynałów nabiera tempa.
Za miesiąc, tj. 5-tego października odbędzie się szósty konsystorz podczas sprawowania pontyfikatu przez obecnego Papieża. Franciszek mianował 13. nowych kardynałów, w tym dziesięciu będzie posiadało w przyszłości możliwość wyboru nowej Głowy Kościoła Katolickiego.
Czytaj więcej: Trump zabrał głos ws. reparacji od Niemiec dla Polski: „Mam dobre stosunki z oboma krajami”
Wśród grupy nominatów znajdują się kapłani z zakonu jezuitów, salezjanów, kapucynów oraz z zgromadzenia kombonianów. Franciszek powiedział, że pochodzenie nowych purpuratów wyraża misyjną działalność Kościoła Katolickiego.
Najmłodszy wśród grupy kardynałów-nominatów posiadający głos elektorski to abp. José Tolentino Mendonça, który ma 54-lata. Natomiast najstarszy to 73-letni jezuita ks. Michael Czerny.
Lista kardynałów nominatów:
- Bp Miguel Angel Ayuso Guixot MCCJ– przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego
- Abp José Tolentino Mendonça, Bibliotekarz i Archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego
- Abp Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo – metropolita Dżakarty w Indonezji
- Abp Juan de la Caridad García Rodríguez – metropolita Hawany na Kubie
- Abp Fridolin Ambongo Besungu, OFM Cap. – metropolita Kinszasy w DR Konga
- Abp Jean-Claude Höllerich, SJ – metropolita Luksemburga
- Bp Alvaro L. Ramazzini Imeri – biskup diecezji Huehuetenamgo w Gwatemali
- Abp Matteo Zuppi – metropolita Bolonii we Włoszech
- Abp Cristóbal López Romero, SDB – metropolita Rabatu w Maroku
- Ks. Michael Czerny, SJ – podsekretarz sekcji ds. migrantów w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka
Franciszek zaszczytem biretu kardynalskiego obłożył trójkę arcybiskupów przekraczających wiek 80-lat wymaganych do głosu elektorskiego. Są nimi:
- Abp Michael Louis Fitzgerald, były nuncjusz w Egipcie
- Abp Sigitas Tamkevičius, emerytowany arcybiskupa Kowna na Litwie
- Abp Eugenio Dal Corso, emerytowany biskupa Bengeli w Angoli
Powiększająca się frakcja liberalna
Wśród wiernych oraz kapłanów Kościoła Katolickiego zachodzi coraz mocniejsza obawa, że powiększająca się frakcja liberalna wśród kardynałów elektorów sprawi wiele problemów.
Mocny głos w tej sprawie postawił jeden z polskich kapłanów. Ksiądz Maciej Słyż, który posługuje na misji w Peru jasno mówi, iż większe grono kardynałów o poglądach liberalnych wykraczających swoimi naukami poza tradycję Kościoła Katolickiego, prawdopodobnie stanie za kryzysem w Kościele.
Pod wpisem na Twitterze, gdzie poinformował swoich obserwujących o nowych purpuratach powiedział, że – “Punkt przegięcia jest coraz bliżej” oraz ujawnił, że kilku dostojników jest krypto-heretykami.
Polski misjonarz w Peru napisał także – “W wielu miejscach schizma a wręcz herezja już dawno jest. W ilu diecezjach nie istnieje sakrament pojednania. W ilu Eucharystia jest tylko posiłkiem. Jak wygląda celibat w praktyce w wielu miejscach? KK w w wielu diecezjach Niemiec to już nie KK. Tylko nikt o tym głośno nie mówi”.
Pomimo narastającej herezji w Kościele Katolickim, ksiądz Maciej Słyż wykazuje pełną wiarę i ufność w Bogu, iż nadejdzie czas oczyszczenia wiary w Kościele – “Bolesny to będzie moment ale oczyszczający. Jak operacja albo chemia. Ale Kościół wyjdzie z tego silniejszy wiarą i miłością”.
Twitter/VaticanNews
- Kaczyński nie chce odwołania Bodnara? Nie podpisał się pod takim wnioskiem
- Strefa buforowa na granicy polsko-ukraińskiej działa!
- Sławomir Mentzen wyjaśnia Tuska… Tuskiem
- Stowarzyszenie Marsz Niepodległości złożyło zażalenie na wtargnięcie policji do swojej siedziby
- Mentzen rozjeżdża koalicję 13 grudnia: Nie dowieźliście tej obietnicy!