REKLAMA

Erdogan: „Otworzymy we Wschodniej Jerozolimie naszą ambasadę”

Erdogan: „Otworzymy we Wschodniej Jerozolimie naszą ambasadę”

Erdogan ostro krytykuje decyzję USA o uznaniu Jerozolimy stolicą Izraela. Przekonuje, że to zapowiedź dużego konfliktu.

REKLAMA

Kilka dni temu Donald Trump oficjalnie ogłosił, że Stany Zjednoczone uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. Nastąpiło także przeniesienie tam ambasady z Tel Awiwu. To wywołało wściekłość świata islamskiego.

Bliski jest dzień, kiedy oficjalnie, za pozwoleniem Boga, otworzymy we Wschodniej Jerozolimie naszą ambasadę. Trump wykazał się brakiem tolerancji i kompletną bezmyślnością – zapowiada prezydent.

Erdogan zapowiedział także, że możliwa będzie zerwanie relacji z Izraelem ponieważ decyzja Trumpa to policzek dla świata muzułmańskiego i przekroczenie czerwonej linii.

W podobnym tonie wypowiedzieli się szefowie państwa europejskich. Decyzję USA skomentował m.in. Macron. Status Jerozolimy powinien zostać rozwiązany poprzez pokojowe negocjacje między Izraelczykami i Palestyńczykami, a zwłaszcza te dotyczące ustanowienia dwóch państw, Izraela i Palestyny, żyjących obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie z Jerozolimą jako ich stolicą.

O konflikcie wypowiedziała się także Polska. Polska nie zmieni zdania, dlatego że uważamy w dalszym ciągu, że kwestia ta powinna być rozstrzygnięta w bezpośrednich, bilateralnych rokowaniach między Izraelczykami a Palestyńczykami. W oparciu o prawo międzynarodowe, w oparciu o rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ – powiedział Waszczykowski.

onet.pl

REKLAMA

Komentarze