REKLAMA

Do 2050 roku Polska wyda 500 mld euro na OZE

Do 2050 roku Polska wyda 500 mld euro na OZE

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział podczas Kongresu 590, że narzucona przez UE neutralność klimatyczna, będzie kosztować Polskę 500 mld euro do 2050 roku. Do tego czasu w Polsce powstanie 6 elektrowni jądrowych oraz wiele instalacji OZE, wspartych energetyką gazową i wygaszana energetyka węglową.

„Osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej do 2050 r. będzie wymagało zainwestowania co najmniej 500 mld euro” – powiedział Krzysztof Tchórzewski, przecząc że może to kosztować Polskę 700 mld euro.

REKLAMA

Czytaj więcej: Polak kandydatem do nagrody Nobla z fizyki

Minister energii podkreślił, że dla każdego rządu wyzwaniem będą negocjacje w sprawie neutralności klimatycznej. Spółki Skarbu Państwa podczas dyskusji przedstawiają swoje perspektywy i oceny na kolejnych 20 lat.

Wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek powiedział, że do ok. 2040 roku podstawą zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, będą stanowić elektrownie jądrowe, a także OZE. Alternatywne źródła energii wspierane będą przez energetykę gazową oraz wygaszana energetykę węglową.

Pierwsza elektrownia jądrowa w 2033 roku

Według projektu Polskiej Energetyki Państwowej pierwsze dwa bloki elektrowni jądrowej mają zostać otwarte w 2033 roku. Natomiast co dwa lata ma być otwierana kolejna elektrownia jądrowa. Łącznie ma być ich sześć o sumarycznej mocy 6-9 GW.

Do 2024 roku mają powstać dwa duże bloki gazowe o mocy 700 MW w elektrowni Dolna Odra. W 2040 roku planowane jest zamknięcie kopalni w Turowie, gdzie skończą się złoża węgla brunatnego. Z tego powodu elektrownia w Bełchatowie mocno ograniczy produkcję energii.

polsatnews.pl

REKLAMA

Komentarze