Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział podczas Kongresu 590, że narzucona przez UE neutralność klimatyczna, będzie kosztować Polskę 500 mld euro do 2050 roku. Do tego czasu w Polsce powstanie 6 elektrowni jądrowych oraz wiele instalacji OZE, wspartych energetyką gazową i wygaszana energetyka węglową.
“Osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej do 2050 r. będzie wymagało zainwestowania co najmniej 500 mld euro” – powiedział Krzysztof Tchórzewski, przecząc że może to kosztować Polskę 700 mld euro.
Czytaj więcej: Polak kandydatem do nagrody Nobla z fizyki
Minister energii podkreślił, że dla każdego rządu wyzwaniem będą negocjacje w sprawie neutralności klimatycznej. Spółki Skarbu Państwa podczas dyskusji przedstawiają swoje perspektywy i oceny na kolejnych 20 lat.
Wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek powiedział, że do ok. 2040 roku podstawą zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, będą stanowić elektrownie jądrowe, a także OZE. Alternatywne źródła energii wspierane będą przez energetykę gazową oraz wygaszana energetykę węglową.
Pierwsza elektrownia jądrowa w 2033 roku
Według projektu Polskiej Energetyki Państwowej pierwsze dwa bloki elektrowni jądrowej mają zostać otwarte w 2033 roku. Natomiast co dwa lata ma być otwierana kolejna elektrownia jądrowa. Łącznie ma być ich sześć o sumarycznej mocy 6-9 GW.
Do 2024 roku mają powstać dwa duże bloki gazowe o mocy 700 MW w elektrowni Dolna Odra. W 2040 roku planowane jest zamknięcie kopalni w Turowie, gdzie skończą się złoża węgla brunatnego. Z tego powodu elektrownia w Bełchatowie mocno ograniczy produkcję energii.
polsatnews.pl