REKLAMA

Deficyt sektora publicznego rośnie. Są pierwsze dane Eurostatu

Deficyt sektora publicznego rośnie. Są pierwsze dane Eurostatu

Deficyt sektora finansów publicznych w Polsce w I kwartale 2020 roku wyniósł 4,1 proc. PKB – podał Eurostat. W IV kwartale 2019 roku deficyt wyniósł 1,3 proc. PKB. Zwyczajowo, po przekroczeniu progu 3 proc., Unia nakładała na państwo procedurę nadmiernego deficytu. Obecnie jest ona jednak zawieszona ze względu na pandemię.

REKLAMA

To wciąż stawia nas w grupie państw z jednym z niższych długów wobec PKB w Unii. Mniejszym procentowo długiem od Polski może pochwalić się 10 krajów: Malta, Rumunia, Łotwa, Szwecja, Litwa, Dania, Czechy, Luksemburg, Bułgaria oraz Estonia. Pełne zestawienie prezentujemy poniżej:

Minister Finansów – Tadeusz Kościński zapytany, czy deficyt budżetowy może wynieść ok. 100 mld zł powiedział: „Tak, ale to jest jeszcze w analizie. Mamy założenia do budżetu, czekamy jeszcze co na to rząd oraz inne ministerstwa, które mogą spowodować zmiany w naszych założeniach, jaki ten deficyt będzie. To jest wstępne założenie”. Kościński, zapytany o zakładany na ten moment poziom spadku PKB w 2020 r., powiedział: „Planujemy około 4,5-4,6 proc. spadek w tym roku”.

Sprawę zadłużenia naszego kraju na Twitterze podsumował Mikołaj Raczyński, analityk Noble Funds TFI. „Resort finansów zakłada deficyt budżetowy w 2020 roku na poziomie 100 mld zł. Plus PFR (niecałe 100 mld zł) oraz BGK (niecałe 100 mld zł) dobijemy pod 300 mld zł (13 proc. PKB)” – napisał.

Minister Kościński na spotkaniu z dziennikarzami wspomniał także o setkach miliardów złotych, które mają popłynąć nad Wisłę z unijnych struktur. 

„Te pieniądze będą w przyszłym roku. Gospodarka zaczyna wracać dużo szybciej niż niektórzy się spodziewali i już teraz powinniśmy coraz więcej pieniędzy kierować do inwestycji, żeby szybciej rozwijać gospodarkę. I skorzystać z okazji, bo pewnie będzie przebudowa rynków światowych dostawców (…) Efekt gospodarczy będzie widoczny dopiero w przyszłym roku” – stwierdził.

Zobacz także: 70 mln złotych dla Poczty Polskiej za „wybory” 10 maja?

źródło: businessinsider.com.pl

REKLAMA

Komentarze