REKLAMA

Coraz więcej cudzoziemców w Polsce. Większość z nich to Ukraińcy

Coraz więcej cudzoziemców w Polsce. Większość z nich to Ukraińcy

Poszczególne województwa podają, że do Polski zjeżdża coraz więcej imigrantów. Większość z nich to Ukraińcy. Polska w 2018 roku wydała najwięcej w UE pierwszych zezwoleń na pobyt obywatelom spoza Wspólnoty.

REKLAMA

Portal gazetakrakowska.pl zwraca uwagę, że pod koniec października było zgłoszonych do ZUS ponad 58 tys. imigrantów. To niemal 6,2 tys. więcej, niż pół roku temu – większość z nich to obywatele Ukrainy. Sytuacja jest podobna w pozostałych województwach.

Niedawno Eurostat opublikował szokujące dane – Polska w 2018 roku wydała najwięcej w UE pierwszych zezwoleń na pobyt obywatelom spoza Wspólnoty – 635 tys., co stanowi aż 20 proc. wszystkich tych pozwoleń w całej Unii. Również liczba wiz wydawanych Ukraińcom rośnie ogromnym tempie – w 2016 r. wydano ich 652 tys., a w roku 2017 już 845 tys.

CZYTAJ TAKŻE: Skandal! Ukraińcy zatrzymali paczki dla Polaków na Kresach

Polskie placówki konsularne wydały w okresie 2014–2016 łącznie ponad 3 mln wiz, w tym imponującą liczbę wiz pracowniczych – aż 1,3 mln. Imigranci nie tylko chcą lepiej zarabiać, ale też nie chcą wyjeżdżać z Polski. Urząd do Spraw Cudzoziemców podaje, że rośnie liczba wniosków o pozwolenie na pobyt – tylko od początku roku aż o 12 proc. Dane wskazują, że do naszego kraju przyjeżdżają najczęściej osoby młode, w przedziale wiekowym 20-39 lat.

REKLAMA

Komentarze