W piątek prezydent Brazylii Jair Bolsonaro podczas rozmowy ze stacją CNN Brasil zapowiedział, że Brazylia może wystąpić z WHO. Decyzja ta wynika z zarzutu, że organizacja ta jest „jednostronnie zaangażowana politycznie”.
Bolsonaro zapowiedział także, że leczenie koronawirusa odbywać się będzie z pomocą hydroksychlorochiny, której jeszcze niedawno temu zarzucano nieskuteczność. Prezydent, podobnie jak Donald Trump, jest zwolennikiem tego leku w walce z COVID 19. Dlatego brazylijskie Ministerstwo Zdrowia oficjalnie zaleciło stosowania tego leku mimo, że jego skuteczność kwestionuje WHO. Jak dotąd hydroksychlorochina służyła osobom chorym na malarię.
Biały Dom przekazał Brazylii 2 miliony opakowań hydroksychlorochiny
Ponieważ prezydent Stanów Zjednoczonych także wierzy w skuteczność hydroksychlorochiny, w niedzielę USA przekazały Brazylii 2 miliony opakowań tego leku. Donald Trump twierdził, że przyjmuje ten specyfik. Natomiast prezydent Bolsonaro przyznał, że posiada kilka opakowań w razie, gdyby na koronawirusa zachorowała jego 93-letnia matka.
Brazylia pod względem zakażeń znajduje się obecnie na drugim miejscu, tuż za Stanami Zjednoczonymi. Do piątku liczba chorych wynosiła ponad 614 tysięcy, a wg danych z czwartku z powodu COVID 19 zmarło ponad 34 tysiące osób. Eksperci przewidują jednak, że liczba infekcji jest znacznie wyższa. Wynika to między innymi z faktu, że osoby chore przyjeżdżają do dużych miast z prowincji po pomoc lekarską.
Wg danych zebranych przez Panamerykańską Organizację Zdrowia, Brazylia znajduje się przed szczytem epidemii, który przypadnie na lipiec tego roku.
29 maja Donald Trump poinformował, że USA zrywają relacje z WHO. Uzasadniał to faktem, że organizacja ta znajduje się pod całkowitą kontrolą Chin. Amerykanie zarzucają także Światowej Organizacji Zdrowia, że jej reakcja na wybuch pandemii nie była odpowiednia. Środki, które Stany Zjednoczone miały przekazać na rzecz WHO, rząd amerykański postanowił przekazać na inne organizacje zajmujące się zdrowiem publicznym. Należy wspomnieć, że w 2019 roku Amerykanie przekazali WHO ok. 400 milionów dolarów amerykańskich, co wynosi ok. 15% budżetu organizacji.
ŹRÓDŁO: RMF24.PL
Zobacz także: Kolejna runda negocjacji na linii Bruksela- Londyn. Brak postępów.