REKLAMA

Bodnar broni operatora TVN i opłaconej ustawki: Działania ABW budzą poważne wątpliwości

Bodnar broni operatora TVN i opłaconej ustawki: Działania ABW budzą poważne wątpliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich wyraża swój sprzeciw wobec działań ABW i prokuratury dotyczących operatora TVN. Jest to uznana metoda pracy dziennikarza śledczego stosowana powszechnie w Polsce i na świecie – podkreśla opisując działania pracowników stacji.

Zdaniem Adama Bodnara działania służb mogą wywołać tzw. efekt mrożący wobec dziennikarzy śledczych. Według niego wkroczenie ABW do mieszkania operatora TVN budzi poważne wątpliwości z punktu widzenia konstytucyjnych praw i wolności.

REKLAMA

RPO wystąpił w tej sprawie do Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Prokuratora Regionalnego w Katowicach. W pismach, które przekazał służbom chce dowiedzieć się dlaczego podjęto nagłą interwencję wobec pracowników TVN.

W mojej ocenie opisane wyżej działania służb specjalnych mogą budzić poważne wątpliwości z punktów widzenia konstytucyjnych praw i wolności oraz wywołać tzw. efekt mrożący stosunku do dziennikarzy śledczych podejmujących w swej pracy niezwykle trudne i społecznie doniosłe tematy – zaznacza Bodnar.

Czytaj więcej: Nowe informacje ws. „urodzin Hitlera”. Płonąca swastyka i puszka piwa w tle

Przypomnijmy, że w styczniu wyemitowano odcinek „Superwizjera”, w którym dziennikarze twierdzili, że przedostali się z ukrytymi kamerami do środowiska polskich neonazistów. Szokujące nagrania, na których zarejestrowano uczestników imprezy zorganizowanej z okazji 128. urodzin Adolfa Hitlera oraz festiwalu podczas którego wznoszono okrzyki „Sieg Heil” pokazano na antenie TVN.

Niedawno portal wPolityce opublikował zdjęcia Piotra Wacowskiego, operatora telewizji TVN, który brał udział w reportażu „Polscy neonaziści”. Na fotografiach widać, jak dziennikarz wyciąga rękę w geście nazistowskiego pozdrowienia. Z tego tytułu nie tylko przeszukano mieszkanie operatora, ale wręczono mu również wezwanie do prokuratury pod zarzutem propagowania nazizmu.

rp.pl

 

REKLAMA

Komentarze