REKLAMA

Austria. Czy rząd rozwiąże korporację studencką za promowanie nazizmu?

Austria. Czy rząd rozwiąże korporację studencką za promowanie nazizmu?

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zapowiedział, iż rząd będzie chciał rozwiązać korporację studencką Germania zu Wiener Neustadt. Jej członkowie mają być bowiem w posiadaniu śpiewnika, który zawiera teksty gloryfikujące nazizm.

REKLAMA

Uważam, że jest to słuszne, ponieważ, kiedy wydarzy się coś takiego, w grę wchodzi nie tylko odpowiedzialność indywidualna, lecz także zbiorowa- komentował Kurz. Dodał również, iż porozumiał się już w tej sprawie z ministrem spraw wewnętrznych Herbertem Kicklem z Austriackiej Partii Wolności (FPOe).

Podkreślić należy, iż wiceprzewodniczącym korporacji był Udo Landbauer, który w niedzielnych wyborach regionalnych w Dolnej Austrii uczestniczył jako kandydat FPOe. Do rezygnacji z kandydowania wzywał go między innymi prezydent Austrii Alexander Van der Bellen.

Gdy o śpiewniku zrobiło się głośno Landbauer zawiesił swoje członkostwo w Germanii. Tłumaczył się jednak, iż wcześniej miał w rękach jedynie egzemplarz, z którego usunięte zostały kontrowersyjne teksty.

Austriacka prokuratura prowadzi na chwilę obecną śledztwo przeciwko czterem osobom, ale nie przeciwko Landbauerowi. Jeden z oskarżonych należał do Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe). Osoba ta jest autorem ilustracji do wznowionego w 1997 roku śpiewnika, za co została później wykluczona z partii.

 

gosc.pl
REKLAMA

Komentarze