Austria. Czy rząd rozwiąże korporację studencką za promowanie nazizmu?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zapowiedział, iż rząd będzie chciał rozwiązać korporację studencką Germania zu Wiener Neustadt. Jej członkowie mają być bowiem w posiadaniu śpiewnika, który zawiera teksty gloryfikujące nazizm.

Uważam, że jest to słuszne, ponieważ, kiedy wydarzy się coś takiego, w grę wchodzi nie tylko odpowiedzialność indywidualna, lecz także zbiorowa- komentował Kurz. Dodał również, iż porozumiał się już w tej sprawie z ministrem spraw wewnętrznych Herbertem Kicklem z Austriackiej Partii Wolności (FPOe).

Podkreślić należy, iż wiceprzewodniczącym korporacji był Udo Landbauer, który w niedzielnych wyborach regionalnych w Dolnej Austrii uczestniczył jako kandydat FPOe. Do rezygnacji z kandydowania wzywał go między innymi prezydent Austrii Alexander Van der Bellen.

Gdy o śpiewniku zrobiło się głośno Landbauer zawiesił swoje członkostwo w Germanii. Tłumaczył się jednak, iż wcześniej miał w rękach jedynie egzemplarz, z którego usunięte zostały kontrowersyjne teksty.

Austriacka prokuratura prowadzi na chwilę obecną śledztwo przeciwko czterem osobom, ale nie przeciwko Landbauerowi. Jeden z oskarżonych należał do Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe). Osoba ta jest autorem ilustracji do wznowionego w 1997 roku śpiewnika, za co została później wykluczona z partii.

 

gosc.pl
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY