LEX TVN. Są naciski na KRRiT ws. koncesji: “Twardo stoimy na stanowisku”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Witold Kołodziejski

Witold Kołodziejski / fot. You Tube / Polskie Radio 24

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przyznał w wywiadzie dla Polskiego Radia 24, że przeprowadzane są naciski na KRRiT w sprawie decyzji koncesyjnej. Witold Kołodziejski przyznał jednak, że rada "twardo stoi na swoim stanowisku."
  • Na antenie Polskiego Radia 24 o sprawie nacisków w kwestii decyzji koncesyjnej KRRiT wypowiedział się jej szef Witold Kołodziejski.
  • Zdaniem przewodniczącego KRRiT istnieją próby nacisków na decyzję w sprawie wydania koncesji dla stacji TVN 24. Kołodziejski podaje przykład prób ingerencji ambasady amerykańskiej w tym zakresie.
  • Zarówno szef KRRiT, jak i posłowie PiS twierdzą, że nowelizacja ustawy dotyczącej radiofonii i telewizji nie jest wymierzona bezpośrednio w którąkolwiek ze stacji.
  • Zobacz także: Matecki: Liczę, że Michał N. usłyszy kolejne zarzuty za promowanie komunizmu [NASZ WYWIAD]

Naciski w sprawie decyzji koncesyjnej są związane z trwającą od roku procedurą przedłużenia koncesji dla TVN 24. Obecna kończy się pod koniec września bieżącego roku. Fuzja Warner Media z Discovery może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje dla Grupy Discovery aniżeli nieprzedłużenie koncesji dla TVN24, czy TVN7. Chodzi tutaj o artykuł 38 ustawy, który może spowodować cofnięcie koncesji.

Naciski w sprawie decyzji koncesyjnej

Witold Kołodziejski wypowiedział się w tej sprawie na antenie Polskiego Radia 24.

“Nie ma nacisków politycznych wywieranych na Radę, oczywiście są próby takich nacisków, chociażby cała sprawa z ambasadą amerykańską, czy różnego rodzaju instytucjami, ale my dosyć twardo stoimy na stanowisku, że decyzja koncesyjna jest autonomiczną decyzją regulatora” – podkreślił.

“Istota nie jest związana z konkretną koncesją, konkretną procedurą, tylko z całą sytuacją własności mediów w Polsce, czyli właśnie tą 100 proc. obecnością kapitału pozaunijnego” – dodał.

Ingerencja ambasady USA w sprawie TVN nieuzasadniona

Kołodziejski dodał, że w 2004 roku, razem z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej zmieniła się w ustawa o KRRiT. Zgodnie z traktatem unijnym podmioty europejskie są traktowane na równych prawach z podmiotami polskimi. Naciski w sprawie decyzji koncesyjnej ze strony amerykańskiej są więc nieuzasadnione.

“To oczywiście była decyzja rządowa, też wynikająca z zobowiązań europejskich. Rozszerzono ten zakres, w którym pierwotnie koncesja mogła być udzielana tylko podmiotom polskim. Jeżeli tam był udział kapitału obcego, zagranicznego, bo był ograniczony do mniejszościowych udziałów, czyli 49 proc.. Tutaj uczyniono wyjątek, że tak naprawdę podmiotów europejskich nie traktuje się jak podmioty zagraniczne i tak przez wiele lat to funkcjonowało” – tłumaczył.

“Sprawa TVN dokonała pewnego przełomu i to nie chodzi o tego konkretnego nadawcę, tylko w ogóle o samą zasadę i zastosowanie ustawy. Dlatego, że wykorzystano ten mechanizm jako furtkę do przeniesienia uprawnień na podmioty z całego świata, właściwie bez żadnej kontroli” – zaznaczał.

“Nie można udawać, że nie ma problemu. W ustawie jest wprost napisane jak dzisiaj ta regulacja jest przewidziana i my nie możemy udawać, że tego nie widzimy. Jeżeli przez firmę, która tak naprawdę jest stworzona tylko po to, żeby ominąć regulacje, firmą zarejestrowaną gdzieś na lotnisku pod Amsterdamem, dokonuje się takich transakcji, to nie możemy udawać, że nic się nie dzieje, bo wtedy nie mamy już żadnej kontroli” – mówił dalej szef KRRiT.

dorzeczy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY