- Sondaż IBRiS wykonany na zlecenie Onetu pokazuje poziom zaufania Polaków do poszczególnych polityków.
- Liderami w rankingu zaufania są Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki oraz Rafał Trzaskowski.
- Po drugiej stronie zestawienia znajdują się osoby, którym Polacy nie ufają. Liderami w tej kategorii są: Zbigniew Ziobro, Jarosław Gowin i Donald Tusk.
- Zobacz także: Spotkanie Morawiecki- Von der Leyen w Brukseli. O czym będą rozmawiać?
Z sondażu IBRiSu wynika, że Polacy najbardziej ufają urzędującemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Jego poparcie oscyluje w granicach 42,7 proc. głosów respondentów. Za nim znajduje się premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 40,3 proc. Polaków (spadek o 0,2 pkt proc.) oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, którego wskazało 38,9 proc. ankietowanych(spadek o 1,7 pkt proc.). Tym samym Trzaskowski traci dotychczasową pozycję lidera rankingu. Ten sam sondaż pokazuje, że Polacy nie ufają Donaldowi Tuskowi.
Wynik obecnego lidera Platformy Obywatelskiej waha się w granicach 31 proc. Gorszy poziom zaufania społecznego cechuje tylko Adama Niedzielskiego (28,2 proc.) Daniela Obajtka (25 proc.), Tomasza Grodzkiego (24,4 proc) oraz Elżbietę Witek (24,4 proc.).
W sondażu pytano też o brak zaufania względem konkretnych polityków. Tutaj na czoło zestawienia wysuwa się minister Zbigniew Ziobro z wynikiem 62,9 proc. (mniej o 5,8 proc. niż w czerwcu). Drugie miejsce w tym niechlubnym rankingu zajmuje Jarosław Gowin z 58,6 proc. Trzecie miejsce zajmuje Donald Tusk, wobec którego nieufność zadeklarowało 58,2 proc. badanych.
Polacy nie ufają Tuskowi, który powrócił do polskiej polityki w blasku reflektorów i fleszy konwencji programowej PO. Po odbyciu tygodniowych wakacji, były szef Rady Europejskiej zadeklarował wyruszenie w trasę po Polsce. Donald Tusk chce zmienić preferencje wyborcze Polaków. Zapowiedział zaangażowanie w pracę nad kampanią przed wyborami parlamentarnymi, które terminowo odbędą się w 2023 roku.
Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 9–10 lipca na próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI)
dorzeczy.pl