Dzisiaj niemal 40 szpitali w całej Polsce zapowiedziało wzięcie udziału w strajku ostrzegawczym pielęgniarek i położnych. Głównymi postulatami protestu jest żądanie poprawy warunków pracy oraz wynagrodzeń w tym sektorze służby zdrowia.
- Strajk został formalnie wprowadzony pod obrady Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych już w listopadzie ubiegłego roku.
- Bezpośrednią przyczyną strajku jest tzw. ustawa Niedzielskiego, która określa sposób wyznaczania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
- Strajki zapowiadane przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zakładają dwugodzinne strajki ostrzegawcze.
- Zobacz także: Zespół Kult o koncertach tylko dla zaszczepionych. Jednoznaczne stanowisko
Strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych został formalnie wprowadzony pod obrady Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Stało się to już w listopadzie ubiegłego roku. Zarząd krajowy związku podjął uchwałę, która miała na celu podjęcie przygotowań do wszczęcia sporów zbiorowych w skali ogólnopolskiej. Celem jest poprawa warunków pracy i płacy pielęgniarek i położnych, a w razie konieczności podjęcie strajku generalnego.
Strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych spowodowany tzw. ustawą Niedzielskiego
Bezpośrednią przyczyną strajku jest tzw. ustawa Niedzielskiego, która określa sposób wyznaczania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Przepisy komentuje szefowa związku Krystyna Potok, która w rozmowie z RMF24 dodała, że obecna ustawa:
“nie gwarantuje stabilnych zasad wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych, pomimo licznych sygnałów od członków naszej organizacji związkowej dotyczących rażącego pogorszenia warunków pracy i płacy, trwającego od wielu miesięcy stresu, przemęczenia i wypalenia zawodowego”.
Strajki obejmują całą Polskę
Strajki zapowiadane przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zakładają dwugodzinne strajki ostrzegawcze. Planowane są także akcje solidarnościowe i manifestacje pod szpitalami. Organizatorzy zapowiadają działania w centralnych miejscach Warszawy, Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Pleszewa, Przemyśla, Rzeszowa i Szczecina. Odbędą się tam manifestacje.
“W gotowości do drugiej fali strajków ostrzegawczych jest kilkaset szpitali objętych zakresem działania OZZPiP, w których trwają procedury sporów zbiorowych” – czytamy w komunikacie.