Były dziennikarz Radia Zet powiadomił, że prokuratura umorzyła postępowanie przeciwko nielegalnym działaniom policji w ramach podsłuchiwania osób podejrzanych. Mariusz Gierszewski powiedział, że wszelkie dane związane ze sprawą z 2014 roku zostały zniszczone pod pretekstem przedawnienia.
W 2014 roku doszło do afery, w której to blisko 30 osób ze świata polityki, kancelarii adwokackich, dziennikarstwa oraz prokuratury zostało inwigilowanych nielegalnie przez policję. Wśród tych osób najbardziej ucierpiał były dziennikarz Radia Zet, Mariusz Gierszewki, który miał kilkadziesiąt razy kontaktować się z osobą rozpracowywaną przez służby, przez co stał na celowników agencji wywiadowczych.
Zobacz także: Nikodem Bernaciak (Ordo Iuris): „Ruch LGBT manipuluje ludźmi”
Prokuratura Okręgowa według podanych przez dziennikarza informacji, umorzyła postępowanie w sprawie nielegalnego podsłuchiwania kilkudziesięciu osób, ze względu przedawnienia pozyskanych przez służby danych. Oby te miały statut osób pokrzywdzonych w śledztwie dotyczącym nielegalnego pobrania bilingów przez funkcjonariusza policji.
Jak informuje Gierszewski dane zostały skasowane ze względu “teminu ważności” – “Kolejna ciekawostka, dane później zniszczono ale nie ma pewności że właśnie te dane” – napisał. Natomiast inny dziennikarz TVN24 Maciej Duda obawia się, że dane mogą był potajemnie przechowywane – “Myślę, że nasze dane i innych pokrzywdzonych koleżanek i kolegów po fachu mogą się mieć dobrze w nieoficjalnych archiwach” – ocenił pod wpisem.
W uzasadnieniu czytamy, że “celem prób opracowania schematu powiązań głównego figuranta, uzyskano nie tylko wykazy połączeń dotyczących jego osoby bezpośrednio, ale także wykazy połączeń osób, które się z nim kontaktowały”. I to właśnie dlatego zleceniem operacyjnym w grudniu objęto 37 numerów telefonów, które to “prawie wszystkie łączyły się z osobą Mariusza Gierszewskiego”.
wp