Włoski minister rolnictwa zasugerował, że kraj nie ratyfikuje umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą.
Włochy twierdzą, że umowa tak naprawdę nie chroni ich krajowych produktów specjalnych. Krytycy porozumienia martwią się, że tani przywóz z Kanady może zaszkodzić krajowym firmom i zaniży standardy, które mają chronić europejskich konsumentów.
🇮🇹 Włoch odrzucają CETA. Min. rolnictwa Gian Marco Centinaio (Liga): “Nie ratyfikujemy umowy o wolnym handlu z Kanadą, ponieważ chroni ona tylko małą część naszych produktów DOP i IGP [certyfikat pochodzenia reg.]”
“To przewidziane w umowie [Ligi z M5S]”https://t.co/giCKqZJRwY— Adam Gwiazda (@delestoile) 14 czerwca 2018
Nie będziemy ratyfikować umowy o wolnym handlu z Kanadą, ponieważ chroni ona tylko niewielką część naszych produktów ChNP i ChOG – powiedział Gian Marco Centinaio włoskiej gazecie La Stampa.
W całej Unii Europejskiej to właśnie Włosi mają największą liczbę produktów spożywczych, które “cieszą się” tymi statusami, w ich kraju aż 221 produktów jest chronionych. Liczba ta obejmuje także dwa produkty z etykietą “Gwarantowana tradycyjna specjalność”, która nie ogranicza produktu spożywczego do określonej lokalizacji geograficznej.
Centinaio powiedział, że Włochy chcą “bronić jakości produktów Made in Italy”. Produkty we Włoszech o statusie ChNP lub ChOG obejmują między innymi ocet balsamiczny z Modeny, sycylijskie pomarańcze, szereg serów regionalnych, w tym Grana Padano i Gorgonzola, mięso, oleje i warzywa.
Decyzja nwoego rządu to kolejny prztyczek w nos UE – aby ustawa weszła w życie powinny ją zatwierdzić wszystkie państwa Unii Europejskiej. Komisja Europejska stwierdziła niedawno, że CETA – umowa obniży 98 procent taryf handlowych między UE a Kanadą, a także zwiększy wymianę handlową.
Produkty, które Włochy już eksportują do Kanady, to płytki ceramiczne i tekstylia, mąka, sos pomidorowy, warzywa, meble i produkty piekarnicze. Wartość włoskiego eksportu do Kanady wynosi 5,1 miliarda euro rocznie (6 miliardów dolarów), podczas gdy wartość importu włoskiego z Kanady wynosi 1,9 miliarda euro.
cnbc.com