Włochy odrzucają CETA: “Będziemy bronić produktów Made in Italy”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Włoski minister rolnictwa zasugerował, że kraj nie ratyfikuje umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą.

Włochy twierdzą, że umowa tak naprawdę nie chroni ich krajowych produktów specjalnych. Krytycy porozumienia martwią się, że tani przywóz z Kanady może zaszkodzić krajowym firmom i zaniży standardy, które mają chronić europejskich konsumentów.

Nie będziemy ratyfikować umowy o wolnym handlu z Kanadą, ponieważ chroni ona tylko niewielką część naszych produktów ChNP i ChOG – powiedział Gian Marco Centinaio włoskiej gazecie La Stampa.

W całej Unii Europejskiej to właśnie Włosi mają największą liczbę produktów spożywczych, które “cieszą się” tymi statusami, w ich kraju aż 221 produktów jest chronionych. Liczba ta obejmuje także dwa produkty z etykietą “Gwarantowana tradycyjna specjalność”, która nie ogranicza produktu spożywczego do określonej lokalizacji geograficznej.

Centinaio powiedział, że ​​Włochy chcą “bronić jakości produktów Made in Italy”. Produkty we Włoszech o statusie ChNP lub ChOG obejmują między innymi ocet balsamiczny z Modeny, sycylijskie pomarańcze, szereg serów regionalnych, w tym Grana Padano i Gorgonzola, mięso, oleje i warzywa.

Decyzja nwoego rządu to kolejny prztyczek w nos UE – aby ustawa weszła w życie powinny ją zatwierdzić wszystkie państwa Unii Europejskiej. Komisja Europejska stwierdziła niedawno, że ​​CETA – umowa obniży 98 procent taryf handlowych między UE a Kanadą, a także zwiększy wymianę handlową.

Produkty, które Włochy już eksportują do Kanady, to płytki ceramiczne i tekstylia, mąka, sos pomidorowy, warzywa, meble i produkty piekarnicze. Wartość włoskiego eksportu do Kanady wynosi 5,1 miliarda euro rocznie (6 miliardów dolarów), podczas gdy wartość importu włoskiego z Kanady wynosi 1,9 miliarda euro.

cnbc.com

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY