Zobacz także: Sklep z jadalnymi owadami już w Polsce. “Rzeczywiście w ostatnim czasie ludzie częściej dzwonią i pytają”
Jak czytamy na stronie internetowej Tygodnika “Poradnik Rolniczy”, mąka ze świerszczy będzie mogła być wykorzystywana “do produkcji wielu powszechnych artykułów spożywczych, jak chleb, bułki, ciastka, krakersy, batoniki zbożowe, a nawet napoje”. Jak taką mąkę odróżnić od tradycyjnej?
Ogłoszone 4 stycznia rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej:
- zezwala na wprowadzanie na rynek w Unii jako nowej żywności, częściowo odtłuszczonego proszku z Acheta domesticus (świerszcza domowego) od 24 stycznia 2023 r.,
- dopuszcza dodatek ten proszek do określonych produktów spożywczych w maksymalnej dopuszczalnej ilości zgodnej ze wskazanymi w rozporządzeniu warunkami stosowania tej nowej żywności.
Prawo do wprowadzania do obrotu mąki ze świerszczy na terenie UE wydano póki co tylko jednej firmie. To Cricket One Co. Ltd z Wietnamu. Zezwolenie ma też limit czasowy – do 24 stycznia 2028 r.
Jak klient rozpozna mąkę ze świerszczy od tej tradycyjnej? Przepisy UE nakazują, żeby produkty zawierające mąkę ze świerszczy zawierały na etykiecie informację o tym fakcie, a także wskazanie, że składnik może powodować alergiczne reakcje u konsumentów, u których stwierdzono alergię na skorupiaki, mięczaki, produkty z nich uzyskane oraz na roztocza kurzu domowego. Informację tę zamieszcza się w pobliżu wykazu składników środka spożywczego.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
tygodnik-rolniczy.pl