Zobacz także: Waszyngton. V Światowy Różaniec w intencji ochrony niewinności wszystkich dzieci
Nakaz wprowadzenia rejestracji kur we wszystkich państwach UE nałożyło rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia, a także rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1345 2022/1345 z 1 sierpnia 2022 r. “ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do rejestracji i zatwierdzania zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, a także pobierania, produkcji, przetwarzania lub przechowywania materiału biologicznego”.
W Polsce wdrożono to zapisami ustawy z listopada 2022 roku.
W drodze odstępstwa państwa członkowskie mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa.
Resort podał także, że pracuje nad uściśleniem przepisów w tym kontekście. Do tego czasu ministerstwo “zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu”.
W świetle nowej ustawy, każdy kto utrzymuje drób przyzagrodowo, musi zarejestrować swój ‘zakład drobiu’ w przeciągu ciągu trzech miesięcy od wejścia przepisów w życie, a więc do 6 kwietnia 2023 roku – stwierdził w ubiegłym tygodniu “Tygodnik Rolniczy”.
Jest pewien rozdźwięk w komunikatach resortu rolnictwa, bo z jednej strony są zapewnienia, że osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować, a z drugiej, że dopiero trwają prace nad przepisami, które miałyby to wyłączenie zapewnić.
ℹ️Osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby,❗️ nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii @WetGIW ani w Krajowej Bazie Danych @ARiMR_GOV_PL.🐓
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) February 17, 2023
Szczegóły 👉https://t.co/wipdFpcN3E pic.twitter.com/3COBS1AMsB
Jako minister rolnictwa na bieżąco śledzę i analizuję problemy rolników. Dlatego zdecydowałem o podjęciu działań, które pozwolą utrzymywać drób na własne potrzeby bez rejestracji u lek. weterynarii i w #ARiMR. @MRiRW_GOV_PL pracuje nad odstępstwem od rozporządzenia unijnego.
— Henryk Kowalczyk (@Kowalczyk_H) February 17, 2023
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
RMF24