Każda kura będzie musiała być zarejestrowana? Ministerstwo odpowiada

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pixabay

Osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zobacz także: Waszyngton. V Światowy Różaniec w intencji ochrony niewinności wszystkich dzieci

Nakaz wprowadzenia rejestracji kur we wszystkich państwach UE nałożyło rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia, a także rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1345 2022/1345 z 1 sierpnia 2022 r. “ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do rejestracji i zatwierdzania zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, a także pobierania, produkcji, przetwarzania lub przechowywania materiału biologicznego”.

W Polsce wdrożono to zapisami ustawy z listopada 2022 roku.

W drodze odstępstwa państwa członkowskie mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa.

Resort podał także, że pracuje nad uściśleniem przepisów w tym kontekście. Do tego czasu ministerstwo “zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu”.

W świetle nowej ustawy, każdy kto utrzymuje drób przyzagrodowo, musi zarejestrować swój ‘zakład drobiu’ w przeciągu ciągu trzech miesięcy od wejścia przepisów w życie, a więc do 6 kwietnia 2023 roku – stwierdził w ubiegłym tygodniu “Tygodnik Rolniczy”.

Jest pewien rozdźwięk w komunikatach resortu rolnictwa, bo z jednej strony są zapewnienia, że osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować, a z drugiej, że dopiero trwają prace nad przepisami, które miałyby to wyłączenie zapewnić.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMF24

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY