- Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ma nadzieję, że dostawy ciężkiego sprzętu z Zachodu pozwolą Ukrainie przejść do ofensywy.
- Jego zdaniem konieczne jest zwiększenie wsparcia dla Kijowa.
- Podkreślił, że może to pozwolić na odzyskanie przez Ukrainę utraconych terytoriów.
- Zobacz także: Błaszczak: “Rozmawialiśmy w gronie państw, które używają Leopardów”
Jens Stoltenberg skomentował dotychczasowe ustalenia Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, której spotkanie odbyło się w piątek w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech.
Z zadowoleniem przyjmuję nowy i znaczący pakiet pomocy militarnej ogłoszony w Ramstein, a przeznaczony dla samoobrony Ukrainy. Rosja przygotowuje się do nowych ofensyw, dlatego konieczne jest pilne zwiększenie wsparcia, aby stworzyć Ukrainie szansę na odbicie okupowanego terytorium
– napisał na Twitterze Jens Stoltenberg.
I welcome the significant new package of combat capabilities announced in Ramstein for #Ukraine's self-defence. Russia is preparing for new offensives, so it is urgent to step up support to enable Ukraine to win & retake occupied territory. pic.twitter.com/uqfieIwx1G
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) January 20, 2023
Według “Spiegela” Stoltenberg stwierdził, że ogłoszone w piątek pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy pomogą jej obronić się przed spodziewanymi nowymi rosyjskimi atakami i przejść do kontrofensywy. Sekretarz generalny NATO oczekuje też dalszego rozwoju dyskusji na temat ewentualnych dostaw niemieckich czołgów Leopard 2.
Fakt, że setki nowych bojowych wozów piechoty, pojazdów opancerzonych i czołgów są teraz dostarczane na Ukrainę, będzie miał ogromne znaczenie dla tego kraju… Wsparcie to nie tylko pozwoli Ukraińcom na obronę przed nowymi ofensywami rosyjskimi, ale także pozwoli im na rozpoczęcie własnych działań ofensywnych w celu odzyskania terytorium
– przekazał sekretarz Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Czytaj więcej: RPA organizuje manewry wojskowe. Gościć będą marynarki wojenne Rosji i Chin
Czołgi Leopard dla Ukrainy
19 stycznia dziewięć krajów (przedstawiciele Estonii, Wielkiej Brytanii, Polski, Łotwy, Litwy, Danii, Czech, Holandii i Słowacji) obiecało Ukrainie bezprecedensowe wsparcie wojskowe w postaci ofensywnego sprzętu wojskowego.
W piątek 20 stycznia, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin zaapelował do uczestników spotkania Ramstein-8, aby nie zwalniali tempa wspierania Ukrainy. Austin stwierdził, że Rosja przegrupowuje się, rekrutuje nowych poborowych i próbuje ponownie wyposażyć swoje wojska.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
dorzeczy.pl, spiegel.de