- Jest to pierwsza długoterminowa umowa dla Niemiec na dostawy LNG z Kataru.
- LNG będzie dostarczany od 2026 roku przez co najmniej 15 lat.
- Popłynie przez pływający terminal w Brunsbüttel w Szlezwiku-Holsztynie, który został wydzierżawiony przez niemiecki rząd.
- Zobacz też: Wielka Brytania: W drugim największym mieście biali są już mniejszością
Niemcy zawarły porozumienie z katarską państwową firmą energetyczną QatarEnergy w sprawie dostaw do dwóch milionów ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie od 2026 roku przez co najmniej 15 lat. Ogłoszenie zostało złożone wczoraj przez ministra stanu ds. energii Kataru i dyrektora generalnego QatarEnergy, Saada Kaabiego, podaje DPA. Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck, który w marcu prowadził w Katarze rozmowy na temat dostaw energii, z zadowoleniem przyjął porozumienie.
Saad Kaabi powiedział że, jest to pierwsza długoterminowa umowa dla Niemiec na dostawy LNG z Kataru. Katar jest jednym z największych eksporterów LNG, które jak dotąd płynie z tego bliskowschodniego kraju głównie do Azji. Habeck skomentował, że nie sprzeciwiałby się 20-letniej lub dłuższej umowie, ale wskazał też na długoterminowe “cele klimatyczne” Niemiec. Niemcy chcą osiągnąć “neutralność klimatyczną” do 2045 roku.
LNG z Kataru do Niemiec
Kraj ten jest bardzo zainteresowany skroplonym gazem ziemnym z Kataru, chcąc wzmocnić swoje bezpieczeństwo energetyczne po tym, jak dostawy gazu z Rosji praktycznie ustały. Nie tylko Habeck, ale również kanclerz Olaf Scholz odwiedził Katar w celu realizacji dostaw LNG.
Ze względu na import gazu ziemnego Niemcy zaczęły budować terminale na wybrzeżach Morza Północnego i Bałtyckiego, aby móc w ogóle odbierać ten surowiec. Pierwsze terminale mają zacząć działać w grudniu i na początku stycznia.
Według Kaabiego, LNG z Kataru popłynie do Niemiec przez pływający terminal w Brunsbüttel w Szlezwiku-Holsztynie, który został wydzierżawiony przez niemiecki rząd.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Echo24