- Ceny produktów spożywczych w sierpniu wzrosły o 23,7% rok do roku.
- Podaje się różne przyczyny tego zjawiska – słabszy złoty, inflacja, “panika”, wojna, wzrost cen innych produktów.
- Cukier zdrożał aż o 92,2%, olej o 73,2%.
- Zobacz też: Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny już za tydzień. Zaprezentowano spot
23,7% – o tyle wzrosły ceny w sierpniu w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku. Co ciekawe, miesiąc wcześniej, to jest w lipcu, wzrost wyniósł 18,6%. Oznacza to, że ceny urosły bardzo szybko.
Co podrożało najbardziej? Produkty tłuszczowe, dokładnie o 58,9% – w tym olej (73,2%), margaryna (58,4%) i masło (45,2%). To głównie przez wzrost cen produktów tej kategorii ogólne statystyki wyglądają w ten sposób. Ekonomista Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu dr Tomasz Kopyściański tłumaczy:
Na wzrost cen oleju i ogólnie produktów tłuszczowych bardzo duży wpływ ma wojna za wschodnią granicą. Ukraina, ale również i Rosja oprócz zbóż miały w normalnych czasach bardzo duży udział w produkcji i eksporcie produktów roślinnych do krajów zachodnich, w tym do Polski.
Inne kategorie
Choć prognozuje się, że wzrost cen w przypadku produktów sypkich nie będzie już tak wielki jak wcześniej, ceny skoczyły o 42,1% (gdy tymczasem w lipcu o 20,8%). Cukier zdrożał aż o 92,2%, mąka o 37,9%, ryż o 29,9%. RMF24 pisze:
Według ekonomisty silny wzrost w tej kategorii, spowodowany był gównie zwiększonym popytem konsumentów w okresie letnim z przeznaczeniem na gromadzenie zapasów na okres zimowy.
Ludzie jednakże gromadzili zapasy również w poprzednich latach, i takich skoków nie było.
Mięso podrożało z kolei o 26%. Jako przyczyny podaje się droższy prąd, paliwo i paszę dla zwierząt. Ponoć ceny mięsa będą rosły. Najmniej podrożały owoce (13,2%) i warzywa (15,2%) – najmniej w porównaniu z resztą, rzecz jasna.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
RMF24