- Były szef CIA ds. walki z terroryzmem, Bernard Hudson, jest autorem koncepcji Doliny Dronów w Polsce.
- Spotkanie w tej sprawie – nazwane Warsaw Drone Summit – zgromadziło przedstawicieli wojska, rządu, inwestorów, a także przedstawicieli firm związanych z branżą dronów z Polski, Ukrainy, USA i innych krajów.
- Zdaniem prezesa Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych Polska ma niepowtarzalną szansę, aby stać się inkubatorem branży dronów dla regionu i zacieśnić współpracę w tym regionie.
- Zobacz też: Sellin: Ukraińcy otworzyli się na propozycję rozmów na temat ekshumacji
Koncepcję Doliny Dronów w Polsce autorstwa byłego szefa CIA ds. walki z terroryzmem, Bernarda Hudsona, zaprezentowano podczas Warszawskiego Szczytu Dronów. Ma to być sposób na innowacje w tym coraz ważniejszym sektorze, dający możliwość przyspieszenia gospodarek Polski i Ukrainy.
Warsaw Drone Summit
Spotkanie w tej sprawie – nazwane Warsaw Drone Summit – zgromadziło przedstawicieli wojska, rządu, inwestorów, a także przedstawicieli firm związanych z branżą dronów z Polski, Ukrainy, USA i innych krajów. Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała, że rola dronów na dzisiejszym polu walki gwałtownie wzrosła i będzie rosła w przewidywalnej przyszłości. Według danych ukraińskiego Ministerstwa Transformacji Cyfrowej wartość światowego rynku dronów wojskowych została wyceniona na 11,7 mld USD w 2022 r. i ma osiągnąć 17,2 mld USD do 2028 r. Dlatego Bernard Hudson zainicjował Warsaw Drone Summit jako platformę komunikacyjną umożliwiającą wymianę poglądów zainteresowanych stron z regionu oraz opracowanie planu przyspieszenia innowacji w tym sektorze.
Dolina Dronów
Elizabeth Charnock, CEO Chenope, amerykańskiego startupu tworzącego oprogramowanie, który niedawno powstał w Polsce, mówi, że wbrew temu, co może sugerować nazwa:
Koncepcja Drone Valley w żadnym wypadku nie ogranicza się do dronów.
Dla Jegora Dubynskiego, ukraińskiego wiceministra ds. transformacji cyfrowej, jest oczywiste, że dzięki szybkiemu postępowi technologicznemu Internet i przestrzeń cyfrowa stają się nowymi polami bitwy, na których coraz większą rolę odgrywają drony i inne systemy bezzałogowe.
Ukraina opracowuje innowacyjne rozwiązania do produkcji bezzałogowych statków powietrznych (UAV). Staje się nowym poligonem doświadczalnym dla technologii dronów. Misją dronów jest prowadzenie inteligentnej wojny i ratowanie życia. A dron to znak ukraińskiej walki o wolność.
Robert Fintak, prezes Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych (PISB), zgadza się, że Dolina Dronów to koncepcja, z której skorzysta nie tylko Polska i Ukraina, ale cały region Europy Środkowo-Wschodniej. Jego zdaniem Polska ma niepowtarzalną szansę, aby stać się inkubatorem branży dronów dla regionu i zacieśnić współpracę w tym regionie.
Uwielbiam koncepcję Doliny Dronowej. Polska ma silną pozycję w rozwoju produkcji dronów. Połączenie zasobów polskich i ukraińskich stworzyłoby niezrównaną konkurencję na poziomie europejskim.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Defence24.pl