Sellin: Ukraińcy otworzyli się na propozycję rozmów na temat ekshumacji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Polskie ofiary Rzezi Wołyńskiej

Polskie ofiary Rzezi Wołyńskiej / Fot. Twitter

Sellin powiedział w wywiadzie, że Ukraińcy otworzyli się na rozmowy na temat poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar rzezi wołyńskiej.
  • Jarosław Sellin powiedział w wywiadzie, że Ukraińcy otworzyli się na rozmowy na temat poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar rzezi wołyńskiej.
  • Ze słów Sellina wynika, że Polska nie domaga się od władz Ukrainy konkretnych przedsięwzięć odnośnie ekshumacji ofiar ludobójstwa, ale “prosi” o to, i “proponuje rozmowy” na ten temat.
  • Z wypowiedzi Sellina wynika także, iż to rosyjska agresja i pomoc okazana Ukraińcom przez Polaków sprawiła, że Ukraińcy “otworzyli się” na “prośby” i “propozycję rozmów”.
  • Zobacz też: Rosjanie zmienią nazwę Mariupola? “Zamierzają przeprowadzić referendum”

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin powiedział w wywiadzie, że Ukraińcy otworzyli się na rozmowy na temat poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar rzezi wołyńskiej. W celu omówienia tych rzeczy na Ukrainie wizytował minister Piotr Gliński.

Sellin oznajmił:

Ukraińcy, widząc, jaką postawę Polska i Polacy przyjęli w stosunku do ich nieszczęścia, do chęci pomocy Ukraińcom i Ukrainie, uznali, że różne zaszłości historyczne, które nas dzielą, wzbudzają niepotrzebne emocje między nami, trzeba próbować zamknąć. Otworzyli się na propozycję rozmów na temat tego, o co prosimy już od lat, czyli poszukiwań polskich ofiar na terenie Ukrainy, głównie z rzezi wołyńskiej, ekshumacji, jeśli takie znajdziemy, pochówku i upamiętnień.

Umarłych grzebać – tak brzmi jeden z uczynków miłosiernych względem ciała. Ze słów Sellina wynika, że Polska nie domaga się od władz Ukrainy konkretnych przedsięwzięć odnośnie ekshumacji ofiar ludobójstwa, ale “prosi” o to, i “proponuje rozmowy” na ten temat.

Specgrupa

Wiceminister wspomniał też o specjalnej grupie ekspertów, którzy będą koordynować prace w tym zakresie. Jak pisze Radio Maryja:

Jej zadaniem będzie podpowiadanie władzom wysokiego szczebla państwa ukraińskiego i polskiego procedur, mechanizmów i konkretnych decyzji.

Polityk przywołał również kwestię ochrony zabytków, mówiąc o Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, które koordynuje działalność polskich instytucji kultury. Z wypowiedzi Sellina wynika także, iż to rosyjska agresja i pomoc okazana Ukraińcom przez Polaków sprawiła, że Ukraińcy “otworzyli się” na “prośby” i “propozycję rozmów”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY