- W najbliższy czwartek w centrum Warszawy ma odbyć się duży protest rolników organizowany przez AgroUnię.
- Prezes stowarzyszenia Michał Kołodziejczak poinformował, że będą demonstrować m.in. pod sejmem i kancelaria premiera.
- Rolnicy sprzeciwiają się destabilizowania polskiego rynku przez zaleganie ukraińskiego zboża.
- Przedstawiciele podkreślili jednak, że nie są przeciwni samej idei jego krótkotrwałego magazynowania ze względu na wojnę na Ukrainie.
- Zobacz także: Protesty rolników w Holandii. W marketach puste półki
Prezes AgroUnii Michał Kołodziejczak zapowiedział, że czwartek 7 lipca w Warszawie odbędzie się protest rolników. Organizatorzy zaplanowali, że protest rozpocznie się pod Pałacem Kultury i Nauki, następnie marsz przejdzie przed budynek ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi, a także przed gmachem sejmu kończąc demonstracje pod budynkiem kancelarii premiera.
Jakie są powody protestu rolników?
Powodami zaplanowanych na czwartek protestów są: nieskuteczna – zdaniem organizatorów demonstracji – walka rządu z inflacją w Polsce oraz niekontrolowany przywóz zboża i innych towarów do naszego kraju z terytorium Ukrainy. Przedstawiciele AgroUnii podkreślają, że nie są przeciwni pomocy przy ewakuacji ukraińskiego zboża blokowanego przez Rosję innymi drogami tranzytu, ale protestują przeciwko magazynowaniu tego towaru w Polsce.
Zdaniem ruchu Michała Kołodziejczaka, pozostanie zboża z Ukrainy w naszym kraju destabilizuje rynki zbóż, a także obniża cenę tego surowca, przez co polscy rolnicy mają problem ze sprzedażą i przechowywaniem swoich zbiorów.
Czytaj więcej: Skandal obyczajowy w rodzinie wiceministra. Nieoficjalnie: Zatrzymano ojca Rzymkowskiego
Działacze przed biurami polityków
W minioną środę działacze AgroUnii zorganizowali protesty przed biurami polityków Prawa i Sprawiedliwości. Tym samym demonstranci chcieli zaapelować do wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz europoseł PiS Beaty Mazurek. Ruch Michała Kołodziejczaka zorganizował pikietę w miejscowości Hrubieszów.
Działacze protestowali przeciwko napływowi ukraińskiego zboża do Polski. Według rolników zrzeszonych w organizacji, wszystkie transporty ukraińskiego zboża do naszego kraju powinny być przeładowywane na granicy i plombowane, zaś odplombowywane dopiero w portach, aby zboże nie trafiało na polski rynek w sposób nieregulowany. Sam Michał Kołodziejczak nazwał politykę rządzących w tej sprawie nieudolną.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
dorzeczy.pl