- Obecnie najwyższą dobrowolną dotacją prywatną jest ta przesyłana przez fundację Billa i Melindy Gatesów – ponad 10% budżetu WHO – ok. 800 mln dolarów rocznie.
- Zgodnie z przegłosowaną w ubiegłym tygodniu decyzją, obowiązkowe składki państw na WHO mają zostać zwiększone do 50% rocznego budżetu organizacji.
- Równocześnie trwają prace nad globalnym traktatem pandemicznym. Miałby on wejść w życie w 2024 roku i znacznie poszerzyć uprawnienia WHO.
- Zobacz także: Bryłka: KE realizuje plan likwidacji europejskiego rolnictwa [NASZ WYWIAD]
Więcej pieniędzy
Obecnie WHO jest finansowana głównie z dobrowolnych składek rządów i prywatnych darczyńców. Zgodnie z przegłosowaną w ubiegłym tygodniu decyzją, obowiązkowe składki państw na WHO mają zostać zwiększone do 50% rocznego budżetu organizacji. Obecnie najwyższą dobrowolną dotacją prywatną jest ta przesyłana przez fundację Billa i Melindy Gatesów – ponad 10% budżetu WHO – ok. 800 mln dolarów rocznie.
Według autorów nowego rozwiązania, zwiększenie obowiązkowych wpłat ze strony państw ma uniezależnić WHO od dobrowolnych darowizn prywatnych darczyńców, którzy przeznaczają środki na konkretne projekty. Warto dodać, że eksperci WHO są powoływani bez jakiejkolwiek demokratycznej weryfikacji.
Nowe uprawnienia
Równocześnie trwają prace nad globalnym traktatem pandemicznym. Miałby on wejść w życie w 2024 roku i znacznie poszerzyć uprawnienia WHO. Wedle założeń tego dokumentu, WHO miałaby stać się organem koordynującym globalne kwestie zdrowotne.
Zamysł „międzynarodowego traktatu antypandemicznego” po raz pierwszy pojawił się 12 listopada 2020 r. na Paris Peace Forum, gdzie Charles Michel stwierdził, że „musimy zrobić krok dalej i wyciągnąć wnioski z pandemii. Widzimy, że absolutnie kluczowe znaczenie mają zdolności do szybszego i bardziej skoordynowanego działania, do zapewnienia dostępności sprzętu medycznego i do bardzo szybkiej wymiany informacji”.
Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której eksperci Światowej Organizacji Zdrowia nakazują wszystkim sygnatariuszom dokumentu wprowadzenie bezwzględnego obowiązku szczepień czy lockdownu, który ma przecież wpływ także na naszą gospodarkę, a co za tym idzie – finanse całego państwa – wskazują autorzy petycji przeciw nowemu traktatowi.
hli.org.pl, polskieradio24.pl, ordoiuris.pl, dorzeczy.pl
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com