- Według doniesień “The Wall Street Journal” zachodni przywódcy przed wojną próbowali przekonywać Władimira Putina, aby ten nie atakował Ukrainy
- Rosyjski przywódca wyśmiał słabość Olafa Scholza oraz Emmanuela Macrona oraz zarzucił Zachodowi hipokryzję
- Kanclerz Niemiec zasugerował również Wołodymyrowi Zełeńskiemu, aby Ukraina zrzekła się dążeń do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim
- Zobacz także: Kaczyński: “Jestem bardzo niezadowolony z zachowania niemieckiego rządu”
Dziennikarze z “The Wall Street Journal” pozyskali informacje od anonimowych źródeł opisujących ostatnie dni przed wybuchem wojny na Ukrainie. Według doniesień, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a także prezydent Francji Emmanuel Macron mieli nie uwierzyć w ostrzeżenia wywiadu Amerykańskiego, który ostrzegał przed rosyjską inwazją na Ukrainę.
Marne próby przekonania Putina
7 lutego prezydent Francji próbował przekonać Władimira Putina, że do wojny nie wolno dopuścić. Jednakże prezydent Rosji Władimir Putin mówił o historycznej jedności z Ukrainą, a także miał zarzucać Zachodowi hipokryzję. W podobnym tonie odbyła się rozmowa z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Niemiecki przywódca starał się przekazać Putinowi, że w razie wojny Zachód jest gotowy do nałożenia sankcji, opinia publiczna w tych krajach będzie nawoływać do maksymalnej izolacji Federacji Rosyjskiej, a to oznaczać będzie również koniec ścisłej współpracy Niemiec i Rosji.
Niewygodna propozycja dla Kijowa
Putin widząc strach zachodnich przywódców, nazwał ich słabymi, polegających na opinii publicznej. Po takiej odpowiedzi, Scholz miał zmienić nastawienie, a podczas spotkania z Zełeńskim 19 lutego wyszedł z zaskakującą propozycją.
Scholz miał wezwać ukraińskiego prezydenta go do porzucenia kursu na NATO, aby zapobiec wojnie. W zamian zostałoby zawarte szersze porozumienie o bezpieczeństwie europejskim między Zachodem a Rosją. Pakt ten miał być podpisany przez prezydentów Stanów Zjednoczonych i Federacji Rosyjskiej, którzy wspólnie gwarantowaliby bezpieczeństwo Ukrainy.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Ostra reakcja Zełenskiego
Według “The Wall Street Journal” Zełenski odpowiedział, że Putinowi nie można ufać i wierzyć, że zastosuje się do porozumień. Podkreślił, że większość Ukraińców chce członkostwa w NATO, co jeszcze bardziej zaniepokoiło niemieckie władze.
Gazeta dodaje też, że kilka dni przed wojną prezydent Francji próbował zorganizować spotkanie Putina z Bidenem. Rosyjski przywódca jednak odmówił, mówiąc, że nie jest tym zainteresowany i zamierza za wszelką cenę uznać niepodległość dwóch tzw. republik ludowych – Donieckiej i Ługańskiej.
o2.pl