- W środowe popołudnie doszło do spotkania pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.
- Na wspólnej konferencji prasowej szef polskiego rządu zapowiedział rozmowy międzynarodowe na temat blokady lotów z imigrantami na Białoruś.
- Wyraził chęć dialogu z Mińskiem i Moskwą o ile staną się one państwami demokratycznymi oraz nie będą stosowały szantażu.
- Przyznał się również, że działania Aleksandra Łukaszenki to m.in. przejaw zemsty za wsparcie białoruskiej opozycji.
- Zobacz także: Płażyński MASAKRUJE polityków opozycji: “Laleczki Łukaszenki”
Musimy rozmawiać o zablokowaniu lotów na Białoruś z państwa Bliskiego Wschodu. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie Aleksandr Łukaszenka, ściągnął ludzi z Bliskiego Wschodu i to on wywołał ten kryzys
– powiedział Mateusz Morawiecki.
Chcemy współpracować z Rosją i Białorusią, ale nie mając pistolety przystawiony do głowy, ale chcemy współpracować z państwami, które są demokratyczne i nie stosują szantażu
– dodał szef polskiego rządu.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Musimy wspólnie wypracować odpowiednie rozwiązania, żeby Polska i UE była nadal bezpieczna. Chcemy współpracować z Rosją z Białorusią, ale chcemy współpracować nie z pistoletem przyłożonym do głowy, ale z państwami demokratycznymi.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 10, 2021
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że działania białoruskich władz to m.in. swoista zemsta na polskim rządzie, który wspierał tamtejszą opozycję w wyborach prezydenckich.
To jest przejaw terroryzmu państwowego, to też cicha zemsta Łukaszenki za to, że wspieraliśmy demokratyczne wybory na Białorusi z sierpnia zeszłego roku i za wspieranie demokratycznych przemian, co do których mieliśmy nadzieję, że nastąpią.
– podkreślił.
Z kolei obecny na konferencji Charles Michel zaznaczył, że wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej „to atak hybrydowy, wobec którego trzeba działać stanowczo, solidarnie i w oparciu o nasze wartości. Rada Europejska potępiła takie działania i wystąpiła do Parlamentu Europejskiego o przyznanie jej instrumentów, które pozwolą skutecznie działać.
Full EU solidarity with #Poland and @MorawieckiM facing hybrid attack from #Belarus.
— Charles Michel (@eucopresident) November 10, 2021
The only European answer is firmness, unity and the promotion of our fundamental values.
The images of an authoritarian regime pushing families at the border of #Belarus are unacceptable. pic.twitter.com/3vNPxTCoUN
tvrepublika.pl