- Zdaniem ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników szczepienia przeciw Covid-19 powinny być oferowane ciężarnym i kobietom karmiącym.
- Jednocześnie wskazują na brak wystarczającej liczby danych na temat bezpieczeństwa preparatu na rozwój płodu.
- Instrukcja dla lekarza przeprowadzającego wywiad przesiewowy przed szczepieniem zawiera informację o braku konieczności wykonywania testu ciążowego. Jest to nie spójne ze środkami ostrożności jakie panowały dotychczas.
- Zobacz także: Segregacja sanitarna w Niemczech. Znakują zaszczepionych opaskami?
W kwietniu tego roku PTGiP Przedstawiło swoje stanowisko dotyczące szczepień ciężarnych:
Nie ma danych o szkodliwym działaniu szczepionki na rozwój płodu od momentu zapłodnienia. Niemniej jednak, mając na uwadze niewystarczającą liczbę danych, aby można było oceniać te wyniki zgodnie z kryteriami EBM, należy każdy przypadek szczepień konsultować z lekarzem położnikiem prowadzącym ciążę. Sugerujemy jednak, jeżeli nie ma wskazań do pilnego zaszczepienia kobiety w ciąży, aby powyższą procedurę wykonać po okresie organogenezy.
Organogeneza trwa do ósmego tygodnia ciąży. Jest to czas, gdy większość kobiet nie wie o tym, że spodziewa się dziecka. Mimo to lekarze wręcz gwarantują brak ryzyka wystąpienia Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych (NOP-ów) i nie muszą pytać o wynik testu ciążowego. Otrzymujemy przez to sprzeczne informacje, które uniemożliwiają świadome podjęcie decyzji.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Na stronie LifeSiteNews są dostępne materiały wskazujące na niebezpieczeństwo wystąpienia u kobiet niepłodności oraz poronień po zastosowaniu szczepionek przeciw aktualnie oferowanych Covid-19. Na stronie są również przytoczone badania niemieckich naukowców dotyczące wpływu szczepionek mRNA Covid-19 na funkcjonowanie kobiecych narządów rozrodczych.
W Polsce jak dotąd nie ma dostępu do rzetelnych danych dotyczących liczby i częstotliwości występowania poronień po podaniu szczepionek przeciw Covid-19.
Zwykła szczepionka czy preparat genetyczny?
Szczepionki oparte na technologii wektorowej i mRNA to zupełna nowość. Powstały w bardzo szybkim tempie pomijając wieloletnią obserwację. Eksperci często wprowadzają pacjentów w błąd, porównując nowotarski preparat genetyczny do tradycyjnych szczepionek.
Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do podania szczepionki mRNA lub wektorowej przeciw COVID-19. Wprawdzie w żadnym z badań klinicznych szczepionek przeciw COVID-19 nie uczestniczyły kobiety w ciąży, jednak biorąc pod uwagę mechanizm działania tych preparatów (nie zawierają wirusów zdolnych do replikacji), ryzyko niepożądanych zdarzeń u płodu lub zaszczepionej przyszłej matki jest znikome, podobnie jak w przypadku innych szczepionek „nieżywych”/inaktywowanych
– podaje NIZP.
stronazycia.pl, gov.pl