Szczepienia przeciw COVID-19 zalecane w ciąży. Decyzja podjęta na podstawie wieloletnich badań m.in. preparatu na grypę

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kobiety w stanie błogosławionym

Kobiety w stanie błogosławionym / Fot. PAP/Aleksander Koźmiński. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Fundacja Pro – Prawo do Życia wystosowała zapytanie do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu badawczego, Ministerstwa Zdrowia oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników ws. zaleceń jakie rekomendują pacjentkom.
  • Zdaniem ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników szczepienia przeciw Covid-19 powinny być oferowane ciężarnym i kobietom karmiącym.
  • Jednocześnie wskazują na brak wystarczającej liczby danych na temat bezpieczeństwa preparatu na rozwój płodu.
  • Instrukcja dla lekarza przeprowadzającego wywiad przesiewowy przed szczepieniem zawiera informację o braku konieczności wykonywania testu ciążowego. Jest to nie spójne ze środkami ostrożności jakie panowały dotychczas.
  • Zobacz także: Segregacja sanitarna w Niemczech. Znakują zaszczepionych opaskami?

W kwietniu tego roku PTGiP Przedstawiło swoje stanowisko dotyczące szczepień ciężarnych:

Nie ma danych o szkodliwym działaniu szczepionki na rozwój płodu od momentu zapłodnienia. Niemniej jednak, mając na uwadze niewystarczającą liczbę danych, aby można było oceniać te wyniki zgodnie z kryteriami EBM, należy każdy przypadek szczepień konsultować z lekarzem położnikiem prowadzącym ciążę. Sugerujemy jednak, jeżeli nie ma wskazań do pilnego zaszczepienia kobiety w ciąży, aby powyższą procedurę wykonać po okresie organogenezy.

Organogeneza trwa do ósmego tygodnia ciąży. Jest to czas, gdy większość kobiet nie wie o tym, że spodziewa się dziecka. Mimo to lekarze wręcz gwarantują brak ryzyka wystąpienia Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych (NOP-ów) i nie muszą pytać o wynik testu ciążowego. Otrzymujemy przez to sprzeczne informacje, które uniemożliwiają świadome podjęcie decyzji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Na stronie LifeSiteNews są dostępne materiały wskazujące na niebezpieczeństwo wystąpienia u kobiet niepłodności oraz poronień po zastosowaniu szczepionek przeciw aktualnie oferowanych Covid-19. Na stronie są również przytoczone badania niemieckich naukowców dotyczące wpływu szczepionek mRNA Covid-19 na funkcjonowanie kobiecych narządów rozrodczych.

W Polsce jak dotąd nie ma dostępu do rzetelnych danych dotyczących liczby i częstotliwości występowania poronień po podaniu szczepionek przeciw Covid-19.

Zwykła szczepionka czy preparat genetyczny?

Szczepionki oparte na technologii wektorowej i mRNA to zupełna nowość. Powstały w bardzo szybkim tempie pomijając wieloletnią obserwację. Eksperci często wprowadzają pacjentów w błąd, porównując nowotarski preparat genetyczny do tradycyjnych szczepionek.

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do podania szczepionki mRNA lub wektorowej przeciw COVID-19. Wprawdzie w żadnym z badań klinicznych szczepionek przeciw COVID-19 nie uczestniczyły kobiety w ciąży, jednak biorąc pod uwagę mechanizm działania tych preparatów (nie zawierają wirusów zdolnych do replikacji), ryzyko niepożądanych zdarzeń u płodu lub zaszczepionej przyszłej matki jest znikome, podobnie jak w przypadku innych szczepionek „nieżywych”/inaktywowanych

– podaje NIZP.

stronazycia.pl, gov.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY